Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni Katyńskiej i tragedii Smoleńskiej  w Starych Babicach

28 kwietnia 2019 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach, uczestniczyli w uroczystości religijno-patriotycznej upamiętniającej ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii Smoleńskiej.

Wśród gości uroczystości obecni byli: posłanka Anita Czerwińska i senator Jan Żaryn. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, a także mieszkańcy Starych Babic i okolicznych miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Podczas mszy św. prowadzonej przez ks. proboszcza Grzegorza Kozickiego wystąpiła orkiestra dęta im. K. Pendereckiego pod kierownictwem Zbigniewa Załęskiego, a towarzyszyli jej chór i schola z babickiej parafii. Szczególne wrażenie na słuchaczach wywarła pieśń „Modlitwa Katyńska - Cisza” w instrumentacji Zbigniewa Załęskiego. Serdecznie dziękujemy za to wystąpienie.

Po zakończeniu części religijnej uroczystości, zebrani przy dźwiękach orkiestry przeszli do Alei Dębów Katyńskich i Polskiej Golgoty Wschodu w Starych Babicach. Po odegraniu Hymnu Państwowego i zapaleniu zniczy pamięci, do zebranych przemawiali: wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, posłanka Anita Czerwińska i senator Jan Żaryn. Kolejnym elementem uroczystości było złożenie wieńców przed pamiątkową tablicą z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Związku Oficerów Rezerwy RP ze sztandarem Babickiego Koła Związku Kombatantów, Armii Krajowej Grupy „Kampinos”, Gminy Stare Babice, Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starych Babic i Borzęcina Dużego oraz Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach, obecny był także proporzec Armii Krajowej Grupy „Krysiacy”.

 

W imieniu Zarządu Głównego ZOR RP dziękuję wszystkim uczestnikom uroczystości. W poczcie sztandarowym naszej organizacji obecni byli Marcin Łada, Tadeusz Wiśniewski i Stanisław Sekuła. W uroczystości uczestniczyli także: Zofia Biernacka (żołnierz i sanitariuszka Powstania Warszawskiego), Jerzy Raczek, Paweł Piotrowski, Dariusz Śladowski, Kamil Malinowski i Leszek Poborczyk. Szczególne podziękowania składamy za obecność ostatniemu kombatantowi z naszej gminy por. w st. spocz. Stanisławowi Kulickiemu, a także za udział w uroczystości dyrekcji i uczniom SP im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach, a za organizację całości uroczystości Romanowi Balcerowiakowi z UG w Starych Babicach.

Po raz kolejny spełniliśmy swój patriotyczny obowiązek. Wypada jednak zauważyć, ze mimo upływu 79 lat prawda o zbrodni Katyńskiej jest nadal mało znana naszemu społeczeństwu, podobnie jak prawda o tragedii w Gibraltarze, w której zginął premier i naczelny wódz Władysław Sikorski i prawda o tragedii w Smoleńsku, w której zginęło dwóch prezydentów Polski Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. Cześć Ich Pamięci!                                                                                                                                                  M.Ł.

Fot. Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04