Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 80 rocznicy obrony Lublina i 80 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

16 września 2019 r., w Lublinie, odbyły się miejskie obchody 80 rocznicy obrony Lublina, a 17 września 2019 r., w 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: mjr w st. spocz. Zdzisław Łoziński, hm. Edward Nakonieczny i Elżbieta Nakonieczna.

Obchody 80 rocznicy obrony Lublina rozpoczął program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie pt. „Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż”. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. z udziałem licznych pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poświęcony Obrońcom Lublina 1939 r., gdzie odbyła się główna część obchodów z zachowaniem ceremoniału wojskowego. W uroczystościach wzięli udział posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej: Gabriela Masłowska, Lech Sprawka i Joanna Mucha, władze miejskie reprezentował zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach. Obecny również był Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

XXX

W 80. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku w Lublinie odbyła się msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w intencji ofiar agresji sowieckiej, poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru.

 

Później obchody przeniosły się na plac Litewski. Po odegraniu hymnu i powitaniu zgromadzonych uczestników miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Wojewoda lubelski zaapelował, aby nie zapominać o tym, że wojna została wywołana na równi przez III Rzeszę i ZSRR. - 80 lat po wrześniu 1939 r. warto opowiadać prawdę autentyczną. II wojnę światową wywołały na równi hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki. I było to możliwe dzięki paktowi Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 39 roku. Było to możliwe dzięki atakowi Niemców na Polskę 1 września i atakowi Związku Radzieckiego na Polskę 17 września – powiedział Przemysław Czarnek, który przy tej okazji wręczył również medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Partia”.

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina i Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca Rady Miasta wręczyli Medale Unii Lubelskiej lubelskiemu Związkowi Sybiraków oraz Lubelskiej Rodzinie Katyńskiej.

Po apelu pamięci uczestnicy uroczystości zapalili znicze i złożyli kwiaty. Druga część obchodów odbyła się przy Pomniku Matki Sybiraczki na pl. Dzieci z Pahiatua, gdzie po odegraniu hymnu Sybiraków również zostały zapalone znicze i złożone kwiaty, zaś przemówienie wygłosił Janusz Pawłowski, prezes Związku Sybiraków. Na koniec odegrano melodię „Cisza”.

Z.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04