Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 75 rocznicy bitwy pod Jaktorowem w Budach Zosinych (Powiat Grodzisk Mazowiecki)

29 września 2019 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Jaktorowem we wrześniu 1944 r.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych k. Jaktorowa (Powiat Grodziski, Woj. Mazowieckie).

Delegację Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowili: mjr w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz Teresa Stroińska – Macińska - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz płk w st. spocz. Henryk Łazarski.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w samo południe. Po niej były przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie wieńców. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz samorządów, władz centralnych, a także służb mundurowych: wojska i innych.

Dopisała pogoda, a przede wszystkim mieszkańcy, dla których w ramach wydarzenia zaplanowano atrakcje podczas pikniku wojskowego, który odbył się bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej. Zgodnie z tradycją przygotowano rekonstrukcję bitwy. Była to m.in. inscenizacja prezentująca zestrzelenie niemieckiego samolotu.

XXX

29 września 1944 r. w okolicach Jaktorowa rozegrała się ostatnia bitwa Grupy Armii Krajowej „Kampinos”. Partyzanci tego zgrupowania walczyli z Niemcami na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas powstania warszawskiego. Wiązali duże siły wroga odciążając tym samym powstańców. Wyruszyli nawet na odsiecz stolicy biorąc udział w natarciach na Dworzec Gdański oraz w obronie Żoliborza.

Pod koniec września, gdy powstania chyliło się ku upadkowi, partyzanci podjęli próbę przejścia w Góry Świętokrzyskie. Ewakuacja był wynikiem obława niemieckiej. Zacieśniła się pod Jaktorowem. Żołnierze AK osiągnęli granicę linii kolejowej w Żyrardowie. W Jaktorowie dowódca zgrupowania mjr Alfons Kotowski ps. „Okoń” podjął tragiczną w skutkach decyzję o postoju, co spowodowało, że Niemcy zdążyli sprowadzić pociąg pancerny i wzmocnić obronę. Zawiązała się bitwa. W Budach Zosinych w obronie ojczyzny zginęło 170 powstańców, a 200 trafiło do niewoli.

 

Na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych spoczywa 132 żołnierzy AK, którzy polegli w walkach o wolną Polskę.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04