Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej potyczkę oddziałów partyzanckich w pobliżu Góry Zborów w Gminie Kroczyce

12 października 2019 roku członkowie Koła ZOR RP w Zawierciu asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, st. kpr. rez. Damian Liszczyk i Paweł Jędrusik uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej w Podlesicach (Gmina Kroczyce).

Uroczystość została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu przy współudziale IPN i Światowego Związku Żołnierzy AK.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Koła Światowego Związku Żołnierzy AK z Pilicy i z Olkusza, Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych z Zawiercia.

Wśród zaproszonych gości byli poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, starosta zawierciański Gabriel Dors, wicestarosta Paweł Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego p. Małgorzata Benc, przewodniczący Rady Gminy Kroczyce Krzysztof Janikowski, przedstawiciele: IPN Oddziału Śląskiego, Nadleśnictwa Koniecpol, PSP z Zawiercia, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kroczycach, grupa rekonstrukcyjna z Olkusza, weterani, w tym 100 letni por. AK Mieczysław Rosół ps,,Wąsik” i orkiestra OSP Kroczyce.

Wszystkich uczestników uroczystości powitał, prowadzący uroczystość, Michał Oleś ze Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Następnie odegrano hymnu państwowy. Genezę wydarzeń i doniosłość uroczystości przedstawili starosta zawierciański Gabriel Dors i Paweł Sokół.

W sierpniu 1944 roku operujący na terenie ziemi kroczyckiej oddział BCh/AK porucznika,, Wiary” dokonał udanej zasadzki na kolumnę niemieckich samochodów. W potyczce tej zginęło 21 Niemców, 6 wzięto do niewoli, zdobyto kilka samochodów i sporo broni i sprzętu wojskowego. W 1967 roku odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą te wydarzenie jednak napis głosił, że dokonały tego oddziały BCh i AL. Dopiero teraz dzięki współpracy z IPN przywraca się historyczną prawdę.

Po rysie historycznym wikariusz kościoła pw. Św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach ks. Marcin Dzióbek poświęcił tablice i odmówił modlitwę za partyzantów BCh i AK działających na tym terenie, walczących i oddających życie za wolność ojczyzny.

Następnie dwaj kombatanci mjr. Tadeusz Klimas i por. Mieczysław Rosół w towarzystwie starosty zawierciańskiego dokonali odsłonięcia nowej tablicy. Kombatanci opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z działalnością w AK, o tym jak w latach 40 nie mogli np. głosować w czasie wyborów będąc na ,,czarnych listach” jako żołnierze - partyzanci AK.

Po ich wypowiedziach uczniowie Szkoły Podstawowej w Kroczycach przedstawili krótką część artystyczną. Kolejnym elementem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje i przybyłych gości pod skałą z tablicą.

Oficjalną część zakończyła odśpiewana przez wszystkich obecnych Rota. Po uroczystości wszyscy mogli skosztować grochówki przygotowanej przez strażaków OSP.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04