Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej  w Warszawie

26 października 2019 r., Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Alei Wojska Polskiego przy Placu Grunwaldzkim w Warszawie, odbyła się coroczna uroczystość, w której uczestniczył przedstawiciel Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej - prezes Koła ZOR RP w Warszawie st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.

Pomnik jest hołdem dla 20 tys. ochotników, którzy weszli w skład Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Głównym elementem jest rzeźba Andrzeja Pityńskiego. Został odsłonięty 14 sierpnia 1998 roku. Jest na nim napis - ,,Na chwałę czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej w okresie I Wojny Światowej i Jej wkładu w dzieło odzyskania Niepodległości Polski po 123 latach niewoli Pomnik ten ofiarowuje narodowi polskiemu Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Polonia Amerykańska 14 sierpnia 1998 r. Warszawa”.

4 czerwca 1917 roku we Francji dekretem wydanym przez prezydenta Raymonda Poincare powołane zostały ochotnicze formacje wojskowe - Armia Polska. Od kolorów mundurów została nazwana Błękitną Armią. W znacznym stopniu przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności.

Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się od wkroczenia na plac Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej WP oraz pocztów sztandarowych organizacji społecznych. Odegrano Hymn Państwowy, a potem nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Po nich modlitwę za poległych odmówił ksiądz prałat Józef Roman Maj, który w tym roku wydał książkę o gen. Józefie Hallerze - ,,Ostatni Rycerz Polski”. Następnie odbył się Apel Poległych i Salwa Honorowa. Po nich nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem. Na koniec Orkiestra Reprezentacyjna WP odegrała ,,Rotę” i ,,Marsz Polonii”. Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandarów.

S.W.

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03