Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Lublinie

11 listopada 2019 roku w Lublinie odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 8.30 od złożenia wieńców pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim.

Następnym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym na Starym Mieście, zaś po niej w lubelskiej archikatedrze została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny przez Metropolitę Lubelskiego ks. abp. Stanisława Budzika. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Zamkowy, gdzie w obecności mieszkańców Lublina i regionu nastąpiło m.in. podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu Polski oraz wystąpienie wojewody lubelskiego.

Z uwagi na niezaproszenie przez Urząd Wojewódzki w Lublinie na oficjalne uroczystości zarówno Związku Piłsudczyków Oddział Lublin jak i Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW stowarzyszenia te złożyły wspólnie wiązanki pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego przed oficjalnym rozpoczęciem składania wieńców pod wspomnianymi pomnikami oraz pod pomnikiem Legionistów na cmentarzu Wojskowym przy ulicy Białej. Była to pewnego rodzaju forma sprzeciwu i protestu jako, że po raz kolejny w oficjalnych uroczystościach na placu Litewskim nie uczestniczyła Wojskowa Orkiestra, poczty sztandarowe ani Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP reprezentowany był przez wiceprezesa starszego sierżanta rezerwy Tomasza Dyzmę, mjr. w st. spocz. Zdzisława Łozińskiegi i Edwarda Nakoniecznego.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04