Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

XIX Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” w 101 rocznicę odzyskania niepodległości i 103 rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką

6 listopada 2019 r., w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie, została odprawiona msza święta z okazji zbliżającej się 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 103. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

Związek Oficerów Rezerwy RP podczas tych uroczystości reprezentowali koledzy: Prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP Lech Marczak, Wiceprezesi Okręgu Lubelskiego ZOR RP Tomasz Dyzma i Edward Nakonieczny.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Dyrekcję Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.

W uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Rektora Dariusza Bondyrę po raz piętnasty w Lublinie uczestniczyli Strzelcy, młodzież szkolna, weterani oraz Harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego biorący udział w XIX Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej WP i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin na Plac Litewski w Lublinie, gdzie
z ceremoniałem wojskowym odbyła się druga część uroczystości. Przy dźwięku werbli pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wiązanki i wieńce oraz zapalone znicze w narodowych barwach.                                                                                                          

            

Po raz dziewiętnasty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.

„Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” został przekazany Panu Prezydentowi RP Andrzejowi dudzie i trafił na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonął na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04