Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II w Lublinie

18 maja 2020 r., obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Papieża Polaka. W obchodach zorganizowanych w Lublinie uczestniczyła wspólna delegacja Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin.

Delegacja w składzie: Lech Marczak, st. sierż. rez. Tomasz Dyzma i kpt. w st. spocz. Andrzej Bis udała się na dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie złożona została wiązanka kwiatów i zapalono znicze w barwach narodowych przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, kiedy Wojsko Polskie pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w sojuszu z ukraińskim atamanem Semenem Petlurą wkroczyło do Kijowa podczas wojny Polsko-bolszewickiej. Ojciec późniejszego Papieża, również Karol był żołnierzem WP w randze porucznika. Matka – Emilia z domu Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu. Został ochrzczony 19 czerwca 1920 r. w pobliskim kościele p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym będzie mocno związany już do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie nadano mu imiona Karol Józef. Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i marzyła by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem. Emilia była dość chorowitą osobą, zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat. Podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził miasto nad Bystrzycą i oczywiście swój Uniwersytet. My Lublinianie jesteśmy dumni z faktu, że ksiądz arcybiskup, a później Kardynał Karol Wojtyła przez prawie dwadzieścia pięć lat był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W tę szczególną, 100. rocznicę urodzin naszego Papieża nie mogliśmy o Nim nie pamiętać. Pamiętajmy o Janie Pawle II, największym i najsłynniejszym z Rodu Polaków. Dzięki Niemu po pół Wieku komunistycznego zniewolenia, Polska ponownie wybiła się na Niepodległość. Cześć Jego Pamięci!

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04