Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

76 rocznica pacyfikacji przysiółka Błojec w Gminie Łazy (Powiat Zawierciański)

16 czerwca 2020 r., w 76 rocznicę pacyfikacji przysiółka Błojec należącego do wsi Grabiec w Gminie Łazy, członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w rocznicowej uroczystości.

Delegację ZOR RP stanowili: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk. W uroczystości uczestniczyli także członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej: Maciej Świderski i Mieczysław Szczygielski.

Na pomniku poświęconym tragedii jaka miała miejsce w 1944 roku złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wziął udział 91 letni świadek tych wydarzeń por. w sst. spocz. Tadeusz Kozicki, sołtys wsi Grabowa oraz członkowie miejscowej OSP .

Porucznik Tadeusz Kozicki za wieloletnią współpracę z Klubem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i działalność patriotyczną został uhonorowany honorowym dyplomem.

Na miejscu przypomniano najważniejsze fakty wydarzeń z 1944 roku. 16 czerwca 1944 roku tragicznie wpisała się w historię mieszkańców niewielkiego przysiółka Błojec, a także oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy”. Partyzanci tego oddziału i pobliskich oddziałów AK często odwiedzali Błojec znajdując tutaj miejsca noclegowe i pożywienie. Tego dnia poległo pięciu żołnierzy „Hardego” zaskoczonych we śnie nad ranem przez oddziały hitlerowskie. Po zakończonej obławie przygotowanej przez połączone siły Wehrmachtu i żandarmerii Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając 11 jej mieszkańców.

Wielu mieszkańców trafiło do więzienia i obozów koncentracyjnych m.in. do KL Auschwitz wysłano matkę por. Tadeusza Kozickiego. Była to kara za pomoc udzielaną partyzantom.

Po wojnie wybudowano okazały pomnik, umieszczono następnie tablice historyczne mówiące o zaistniałej tragedii. Jak, w rozmowie z członkami ZOR RP stwierdził por. Tadeusz Kozicki, po wielu latach jego starań i działalności, teraz pamięć o tych wydarzeniach i opiekę nad pomnikiem przejął jego wnuk Marek Kozicki Prezes OSP
w Grabowej.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03