Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Udział członków Okręgu Śląskiego ZOR RP w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Zawierciu

1 września 2020 r., przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu i Hitleryzmu, przy Alei Gen. Sikorskiego w Zawierciu, odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystości uczestniczyła delegacja Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk.

Uroczystość prowadził historyk dr. Marcin Jeneczek, a wśród zaproszonych gości byli: posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, wicestarosta zawierciański Paweł Sokół. Obecni byli także przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta w Zawierciu, z-ca komendanta PSP w Zawierciu, delegacje szkół, hufca zawierciańskiego, stowarzyszeń kombatanckich i zakładów pracy, Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

Uroczystą wartę wystawił Jurajski Szwadron Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, były także poczty sztandarowe OSP z Gminy Zawiercie, Zespołu Szkół w Łazach i ZHP.

Prowadzący uroczystość, po przywitaniu gości i wszystkich obecnych, przypomniał, że najtragiczniejsza wojna w dziejach ludzkości rozpoczęła się 1 września 1939 roku w Wieluniu i na Westerplatte. Wojna ta pochłonęła ponad 60 mln istnień ludzkich, a Polska procentowo poniosła największe straty. W wojnie brało udział ponad 60 państw i toczyła się ona, wliczając akweny morskie, na wszystkich kontynentach. Polski żołnierz jako pierwszy przeciwstawił się zbrojnie kolejnym żądaniom nazistowskich Niemiec. Zapłaciliśmy za to olbrzymią cenę, ale warto jest przypominać honor i bohaterstwo obrońców ojczyzny, a także wszystkich, którzy ponieśli śmierć w czasie trwania tej wojny. Przypomniane zostały najważniejsze miejsca bitew jakie toczył polski żołnierz, holokaust i fabryki śmierci w obozach koncentracyjnych na terenie Polski i całej Europy. Wspominając tamten okres trzeba pamiętać o tym, aby nie zakłamywać historii jak niekiedy starają się to czynić niektóre państwa. Jako Polacy mamy szczególny obowiązek aby pamięć, historia i tradycja dotycząca II wojny światowej była znana, szanowana i nigdy nie przekłamywana.

Po przypomnieniu faktów historycznych przez prowadzącego, nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP, które otrzymali min.: kombatant - mjr. AK Tadeusz Klimas i orkiestra przy Hucie Zawiercie (obecnie CMC).

Kolejną odsłoną uroczystości była modlitwa za obrońców ojczyzny z 1939 roku, którą odprawił ks. proboszcz bazyliki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, Jan Niziołek. Zaprosił on także zgromadzonych na mszę św. do bazyliki, która będzie odprawiana za obrońców ojczyzny i ofiary II wojny światowej.

Następnie przybyli goście i delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem, a uroczystości zakończyło odegranie Roty przez orkiestrę CMC.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04