Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Srebrny Medal Za Zasługi Dla ZOR RP dla kombatanta AK kpt. Jana Kowalczysa

Kpt. w st. spocz. Jan Kowalczys ps. „Śmiały” – kombatant AK został uhonorowany przez Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Związku Oficerów rezerwy RP.

Medal nadano w uznaniu zasług w zakresie wspierania działalności statutowej Związku, szczególnie w upamiętnianiu osób oraz miejsc walki narodu polskiego o wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny, oraz dużego zaangażowania w kultywowanie tradycji narodu i propagowaniu chwały Oręża Polskiego.

Odznaczenie w imieniu prezesa ZG płk. rez. Alfreda Kabaty wręczył ppor. rez. Grzegorz Wołoszczak – prezes Morskiego Koła ZOR RP w Gdyni w asyście wiceprezesa Koła kmdr. ppor. Dariusza Demskiego.

XXX

Kapitan Jan Kowalczys urodzony 27.10.1927 r., żołnierz 77 pułku piechoty AK, Sybirak i poeta. Wojna była przeżyciem, które ukształtowało w największym stopniu zarówno charakter jak i twórczość pokolenia „Kolumbów”.

Młodzi ludzie, zmuszeni byli bardzo szybko dorastać w czasach, gdy cały świat wokół nich opętany był szaleństwem wojny światowej. Kiedy Ojczyzna została zniewolona przez hitlerowskie Niemcy i bolszewicką Rosję, wiedziony przykładami z ubiegłego wieku, Jan Kowalczys wstąpił w szeregi 77 pułku piechoty Armii Krajowej. Podczas walk z hitlerowskim oraz bolszewickim okupantem wykazał męstwo oraz odwagę, za które został wyróżniony przez Prezydenta RP na Uchodźstwie w Londynie Medalem Wojska. Aresztowany przez NKWD i przekazany oprawcom z Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) został skazany za działalność skierowaną przeciw Armii Czerwonej oraz zagrażającą interesom Związku Radzieckiego, na pobyt w obozach na Syberii.

Powrócił do Ojczyzny 1957 roku, gdzie po 64 latach, za swoją postawę patriotyczną został uhonorowany przez Prezydenta RP jednym z najwyższych odznaczeń państwowych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poniżej wiersz Jana Kowalczysa:

Gdy patrzę na gruszę polną,

Na wierzbę płaczącą przy drodze,

Na Kresy przenoszę swą duszę,

I drużką swą polną przechodzę.

               Gdy śpiew usłyszę daleki,

               Albo klekot w gnieździe bociana,

               Jak żywo staję w pamięci,

               Ma wioska rodzinna Rakliszki.

Myślę żem spotkał sąsiada,

z dawnych okolic spod Wilna,

Gdzie każdy z każdym jak z bratem

Serdeczne rozmowy zaczynał.

               I wszystko co piękne, szlachetne,

               Co chwałę człowieka głosi,

               Z Wileńszczyzną mi się kojarzy,

               Na Kresy swe myśli przenoszę.”

(Jan Kowalczys ps. ”Śmiały”)

Barbara Halicka

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04