Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP  uczestniczył w otwarciu  wystawy plenerowej w Lublinie

15 marca 2021 r., mł. chor. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczył w otwarciu wystawy plenerowej na Placu Jana Kochanowskiego (przed kościołem Pobrygidkowskim) w Lublinie zatytułowanej „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.

Ekspozycja jest prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Celem wystawy jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Ekspozycja pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania    i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą. Wystawa wskazuje podstawowe powiązania przyczynowo-skutkowe, dostarcza wiedzy o głównych ideach, instytucjach, wydarzeniach i osobach zaangażowanych w opisywaną działalność, a także materiału do dalszych skojarzeń historycznych i społecznych, a przede wszystkim daje odbiorcom materiał porównawczy do własnych przemyśleń i poszukiwań. Ekspozycja jest skierowana głównie do uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej, studentów, zwłaszcza do młodzieży ciekawej nowej wiedzy i ambitnej, a także do szerokiego grona odbiorców. Wystawa składa się z 30 plansz podzielonych na 3 okresy historyczne (przedrozbiorowy, porozbiorowy, międzywojenny) oraz planszy tytułowej i dwu wstępnych. Autorem wystawy jest Adrian Lesiakowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie.

W otwarciu wystawy uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Szef Sztabu Wielonarodowej Brygady w Lublinie płk Michał Małyska, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik i Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz mieszkańcy Lublina. Do organizatorów wystawy okolicznościowy list skierował Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek: „…Słowa uznania kieruję do organizatorów wystawy, którzy przygotowując to wyjątkowe przedsięwzięcie umożliwili mieszkańcom Lublina w szczególności uczniom szkół średnich, starszych klas podstawowych oraz studentom, spojrzenie na historię naszego kraju przez pryzmat zjawisk związanych z patriotycznymi postawami Polaków od czasów stanisławowskich aż do końca międzywojnia …”. .

Tomasz Dyzma

Foto: IPN Oddział Lublin i LUW

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04