Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP współorganizatorem uroczystości katyńskich w Starych Babicach

11 kwietnia 2021 r., w Starych Babicach oddano hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Dzień wcześniej Marcin Łada - wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie.

Należy przypomnieć, że 13 kwietnia, obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia członkowie naszej organizacji od lat upamiętniają oficerów WP zgładzonych w Katyniu i innych miejscach straceń na Wschodzie. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP 14 listopada 2007 r. Historia współczesna dodała do tragedii katyńskiej także tragedię smoleńską. Od 10 kwietnia 2010 r., co roku upamiętniamy również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w którym zginęła cała delegacja prezydencka razem z Prezydentami RP: Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim. W niedzielę,
11 kwietnia 2021 r. w Starych Babicach wspominano oba te tragiczne wydarzenia i uczczono pamięć Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu.

W Warunkach pandemii wspólnie modlono się w babickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie skromna delegacja przeszła do Alei Dębów Katyńskich, gdzie złożono wieńce przy tablicy Matki Bożej Katyńskiej i zapalono znicze pamięci pod 29 dębami upamiętniającymi Ofiary Polskiej Golgoty Wschodu. Podczas Mszy św. ks. prałat dr Grzegorz Kozicki, proboszcz babickiej parafii powiedział m.in.: ludzie potrzebują pokoju i chodzi tu zarówno o pokój wewnętrzny, jak i o pokój między rodzinami, społecznościami i narodami. Przypomniał również poświęcenie żołnierzy i oficerów WP walczących w 1939 r. o wolność Polski.

Tegoroczną uroczystość katyńską w Starych Babicach uświetnił swoją obecnością dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomir Frątczak. Podczas uroczystości przypomniał rolę Muzeum Katyńskiego w gromadzeniu pamiątek po polskich oficerach zamordowanych na Wschodzie i misję tej placówki w propagowaniu pamięci o naszych bohaterach. Wypowiedział także wyrazy uznania dla babickiego Koła ZOR RP i samorządu gminy Stare Babice za utworzenie Alei Dębów Katyńskich i organizację corocznych uroczystości religijno-patriotycznych. Podczas uroczystości dyrektor Frątczak uhonorował pamiątkowymi Orłami Katyńskimi: wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Ładę, wójta gminy Stare Babice Sławomira Sumkę, specjalistę ds. obronnych i obrony cywilnej UG Stare Babice Romana Balcerowiaka i dyrektora SP. im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach Dorotę Smolińską.

Wójt gm. Stare Babice Sławomir Sumka w krótkim przemówieniu odniósł się do realiów pandemii: Babickie uroczystości katyńskie od lat gromadziły wiele osób. Przychodzili tu uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza i harcerze, razem zawsze stali przy Dębach Pamięci ze zniczami. Przybywały rodziny ofiar, mieszkańcy naszej gminy, przedstawiciele parlamentu, władz różnego szczebla i instytucji państwowych. Zawsze asystowały nam poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele WP i służb mundurowych. Dziś jest nas tu niewielu, skromna reprezentacja, która daje jednak świadectwo, że pamiętamy o naszych bohaterach i zawsze będziemy pamiętać!

Zbrodnia Katyńska przez lata objęta klamrą milczenia i zakłamania, do dziś nie została w pełni poznana. Dane historyków mówią o ok.22 tys. ofiar. Brakuje nam wiedzy dotyczącej jeszcze jednego ogniwa tego dramatu- tzw. listy białoruskiej. Dzisiejsza sytuacja międzynarodowa blokuje działania naukowców w tej dziedzinie. Dochodzi nawet do wymazywania historii Ofiar Zbrodni Katyńskiej z miejsc, które zostały już wcześniej upamiętnione, czego przykładem jest zdjęcie tablic z budynku Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Twerze (Kalininie).

Tablica w języku polskim i rosyjskim, odsłonięta tam 22 czerwca 1992 r. głosiła: „Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska”. O demontaż tablic zabiegała prokuratura w Twerze, która stwierdziła, że zostały one zamontowane z naruszeniem przepisów, a „przedstawiona na nich informacja nie oddaje rzeczywistej prawdy”. To bolesne działanie po 81 latach od zbrodni nie buduje pojednania we współczesnym świecie. W Twerze zostali zamordowani m.in. żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, żandarmi, a także funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej upamiętnieni w babickiej Alei Dębów Katyńskich.

Uroczystość katyńska w realiach pandemii była bardzo skromna, tym bardziej cieszy udział w niej przewodniczącego Rady Seniorów Tadeusza Wiśniewskiego (członka ZOR RP), przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Jana Waligóry, radnej Lucyny Skrzeczkowskiej i reprezentacji młodzieży szkolnej.

Z Miejsc Pamięci Narodowej położonych w gminie Stare Babice zawsze płynie przesłanie – Nigdy Więcej Wojny! Wiek XX tak bardzo nas doświadczył, że powinniśmy w codziennym życiu skupiać się na budowaniu pomostów pomiędzy narodami i pojednaniu. Czasem jest to trudne, bowiem wybaczenie nie oznacza zapomnienia, a prawda o naszych dziejach i ofiarach wymaga szacunku i stale musi być przypominana.

Apelujemy zatem: pamiętajmy o naszych bohaterach, o ich poświęceniu dla Polski, to jest bowiem nasza historia i nasze dziedzictwo.

Relacja filmowa z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=1T9fqtyyTK0

M.Ł.

Foto: Karolina Gwarek, Adam Parzyszek, Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04