Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Delegacja ZOR RP na pogrzebie śp. ks. kan. Krzysztofa Kłosiewicza - proboszcza parafii w Wierszach (Gmina Czosnów, Powiat Nowodworski)

24 kwietnia 2021 r., w Wierszach (gmina Czosnów, Powiat Nowodworski), odbył się pogrzeb śp. ks. kanonika Krzysztofa Kłosiewicza – proboszcza parafii Niepokalanego Serca NMP w Wierszach. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w składzie: płk w st. spocz. Henryk Łazarski i Wiesława Karczmarczyk.

Uroczystość pogrzebową rozpoczęła msza święta żałobna na placu przed kościołem Niepokalanego Serca N.M.P. w Wierszach, po której nastąpiło odprowadzenie Ciała Zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym.

Mszę świętą żałobną w filetowych ornatach celebrował ks. biskup Piotr Jarecki – biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, wspólnie z kilkunastoma księżmi - kolegami z seminarium duchownego oraz z okolicznych parafii dekanatu kampinoskiego z dziekanem Dariuszem Koskiem.

Homilię wygłosił ks. biskup Piotr Jarecki, a księdza proboszcza Krzysztofa Kłosiewicza wspominali także księża - koledzy zmarłego, wójt Gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz, prezes Rady „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej” Urszula Przymus, a także przedstawiciel Rady Parafialnej.

W wystąpieniach pożegnalnych podkreślane były niezwykłe cechy jego osobowości i ogromne zasługi. Parafianie i koledzy duchowni wspominali go jako dobrego kapłana „IKONĘ DOBROCI”, przyjaciela, który był zawsze wyrozumiały i pomocny.

Ks. kan. Krzysztof Kłosiewicz co roku był współorganizatorem trzech wspaniałych uroczystości patriotyczno – religijnych z udziałem kombatantów, władz państwowych i samorządowych. Na jego zaproszenie jako Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyliśmy w tych uroczystościach.

 

Jako członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej jesteśmy pełni uznania dla księdza kanonika Krzysztofa Kłosiewicza za jego działania na rzecz utrwalania pamięci historycznej dotyczącej znaczenia partyzanckiej walki o niepodległość, prowadzonej na terenie Puszczy Kampinoskiej przez „Grupę Kampinos” AK i mieszkańców, dzięki którym w sierpniu i wrześniu 1944 roku tereny tych miejscowości pod dowództwem partyzanckiej władzy AK, wolne były od niemieckiego okupanta tworząc NIEPODLEGŁĄ RZECZPOSPOLITĄ KAMPINOSKĄ.

Ksiądz kanonik Krzysztof Kłosiewicz był proboszczem parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wierszach w Wierszach od 2010 roku. Zmarł12 kwietnia 2021 r., w wieku 66 lat, z powodu zakażenia koronawirusem.

Pochodził z parafii MB Królowej Polski w Warszawie-Aninie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, w ostatnim roku wyświęconym przez Prymasa Tysiąclecia. Był wikariuszem m.in. parafii w Latowiczu (1980-1983), św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w Zalesiu Dolnym, św. Mikołaja w Grójcu, Przemienienia Pańskiego w Radzyminie (1984-1987), św. Teresy na Włochach, Najświętszego Zbawiciela oraz Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach. 

Kościół w Wierszach nieprzypadkowo został wybudowany na ówczesnym placu apelowym „Grupy Kampinos” AK i jest wyjątkowo związany z walką o Niepodległość Ojczyzny. Podczas II wojny światowej, powstania warszawskiego – toczono tu krwawe walki. Puszcza dawała schronienie żołnierzom, miejscowa ludność życzliwie przyjmowała partyzantów pod swoje dachy. Stan liczebny zgrupowania przez cały okres powstania wahał się w granicach 2500-3000 osób. W Wierszach na placu apelowym księża kapelani odprawiali msze święte polowe. Wśród nich był ksiądz kapelan Stefan Wyszyński („Radwan II”), późniejszy Prymas Polski, który 21 lipca 1957 r. przybył do Wierszy, bardzo gorąco witany przez miejscową ludność i dokonał poświęcenia kościoła. W tym samym roku, we wrześniu, uroczyście otwarto Cmentarz Powstańczy. Na tym Cmentarzu został pochowany ksiądz kanonik Krzysztof Kłosiewicz – proboszcz parafii w Wierszach.

Cześć Jego Pamięci !!!

Henryk Łazarski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 03a