Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Okręg Lubelski ZOR RP na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Lublinie

9 lipca 2021 r., w Lublinie, z udziałem przedstawicieli Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystościach tych, które miały na celu upamiętnienie 78. rocznicy „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.) – kiedy to nastąpiło apogeum ludobójstwa wołyńskiego Związek Oficerów Rezerwy RP Okręg   Lublin i Związek Piłsudczyków Oddział Lublin   reprezentowali prezesi obydwu stowarzyszeń: Lech Marczak i mł. chor. rez. Tomasz Dyzma oraz por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.

Szacuje się, że w czasie rzezi w samym dawnym województwie wołyńskim zamordowano około 60 tysięcy Polaków. To była jedna z największych tragedii we współczesnej historii Polski. a całkowita liczba ofiar tego ludobójstwa wyniosła około 160 tysięcy osób.  Na Wołyniu UPA-OUN dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w około 150 miejscowościach w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczęły się w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP  mszą św. odprawioną w intencji pomordowanych.

Kolejnym punktem obchodów była uroczystość pod pomnikiem Ofiar Wołynia przy ulicy Głębokiej. W ceremonii składania wiązanek i wieńców uczestniczyli m. in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Dyrektor IPN Oddział   w Lublinie Marcin Krzysztofik i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. W imieniu władz Miasta Lublina wieniec złożył Zdzisław Niedbała. W tych podniosłych, choć smutnych uroczystościach, uczestniczyli również przedstawiciele
2. Brygady Obrony Terytorialnej, 19. Brygady Zmechanizowanej, Brygady Wielonarodowej w Lublinie, Państwowej Staży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, a także członkowie Związku Sybiraków i Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej.

Tomasz Dyzma

Foto: Dawid Florczak IPN Lublin

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04