Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  w Legionowie

1 sierpnia 2021 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, na zaproszenie prezydenta Legionowa, uczestniczyła w głównych obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Polski Walczącej przy Rondzie AK w Legionowie.

Delegację ZOR RP stanowili: ppłk w st. spocz. Henryk Marciniak, ppłk rez. Jerzy Białoskórski i Wiesława Karczmarczyk.

Przybyłych na uroczystość mieszkańców miasta, kombatantów i zaproszonych gości powitał prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Głos zabrał również poseł Jan Grabiec. Odczytano także list skierowany do uczestników uroczystości przez Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej.

Następnie odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Asystę wojskową wystawiło Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przed Pomnikiem Polski Walczącej.

XXX

Legionowo jest jedynym, poza stolicą, miastem, w którym wybuchło powstanie warszawskie. Na terenie Legionowa 1 sierpnia 1944 roku również dano sygnał do rozpoczęcia walk z okupantem. Powstańcy zajęli między innymi legionowskie koszary, a w willi przy ulicy Zygmunta Krasińskiego działał szpital zorganizowany przez powstańców, w którym opiekowano się rannymi, między innymi z Warszawy.

 Najważniejsze wydarzenia:

1 sierpnia – wykolejenie niemieckiego pociągu na granicy Legionowa i Chotomowa, zaatakowani Niemcy ponieśli straty w zabitych i rannych; zaatakowanie niemieckiego patrolu składającego się z samochodu pancernego i motocykli, poległo 2 Niemców; atak na kolumnę czołgów i samochodów pancernych na szosie Jabłonna-Zegrze, trzy niemieckie pojazdy zostały uszkodzone; opanowanie koszar w Beniaminowie i uwolnienie rosyjskich jeńców; spalenie części niemieckiego składu paliw w Zegrzu.

3 sierpnia – bitwa na pograniczu Legionowa i Chotomowa z niemieckimi oddziałami próbującymi przywrócić drożność zerwanej przez powstańców linii kolejowej.

4 sierpnia - w obliczu kolosalnej przewagi strony niemieckiej dowódca mjr Roman Kłoczkowski „Grosz”, aby oszczędzić mieszkańców Legionowa i samo miasto decyduje o zakończeniu działań wojennych w nim prowadzonych.

22 sierpnia – atak 3 legionowskich oddziałów na znajdujące się na Pradze niemieckie pozycje.

6 września – przeprawa 220-osobowego oddziału do Puszczy Kampinoskiej.

24 września - udział legionowskiego oddziału w ciężkich walkach okrążonej „Grupy Kampinos”.

(k)

Foto: Wiesława Karczmarczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04