Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w  Zawierciu z udziałem ZOR RP

1 sierpnia 2021 r., delegacja Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, wzięła udział w uroczystości przy grobie nieznanego żołnierza w Zawierciu, poświęconej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik oraz st. kpr. rez. Damian Liszczyk.

O godz. ,,W’’, czyli 17.00, przybyłe delegacje i goście, w tym poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Barbara Kozioł, przedstawiciele Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz grupa Ruchu Narodowego Zawiercie wysłuchały informacji na temat genezy wybuchu powstania, strat poniesionych przez powstańców i ludność cywilną.

Podkreślono umiłowanie wolności i bohaterstwo uczestników powstania. Przypomniano, że w historii II Wojny Światowej był to jedyny tak duży zryw ludności i konspiracyjnych sił zbrojnych przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy w tak dużym mieście. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku.

Ponieważ uroczystości 1 sierpnia 2021 miały skromny charakter, 2 sierpnia 2021 r., członkowie ZOR RP i Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej udali się na skwer przy ul. Powstańców Śląskich. Tam złożyli kwiaty i znicze przy pomniku żołnierzy AK oraz dowódcy AK gen. dyw. Stefana Roweckiego ,,Grota”, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na wieść o wybuchu powstania w Warszawie. Trwają dyskusje na temat dokładnej daty śmierci tego wybitnego dowódcy, ale wiele wskazuje na to, że datą jego śmierci jest właśnie 2 sierpnia 1944 roku. Okolicznościowy referat nt. gen.Stefana Roweckiego odczytał st. kpr. rez. Damian Liszczyk. Na ziemi zawierciańskiej jest jeszcze kilka miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim, jednym z nich jest cmentarz w Irządzach gdzie znajdują się dwa groby uciekinierów z Warszawy, którzy tutaj osiedli po opuszczeniu obozu przejściowego w Pruszkowie. Wśród nich byli także byli powstańcy, lista obejmuje 32 nazwiska.

                                                                         Chwała bohaterom.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 05