Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Zawierciu

1 września 2021 r., przy pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Zawierciu odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes - asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik.

Prowadzący uroczystość dr Marcin Janeczek przywitał gości, wśród których byli posłowie na Sejm RP Waldemar Andzel i Danuta Nowicka, wicestarosta zawierciański Paweł Sokół, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, komendant powiatowy policji insp. Jacek Kurdybelski, komendant powiatowy PSP bryg. Artur Łagiewka, przedstawiciele Urzędu Miasta i starostwa, zawierciańskich szkół, harcerze i skauci, zakładów pracy i stowarzyszeń oraz Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

Wartę przy pomniku pełnili harcerze zawierciańskiego hufca, ponadto obecne były poczty sztandarowe Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Kr. Jana III Sobieskiego, Zespołu Szkół im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, jednostek OSP Gminy Zawiercie, zakładów pracy z Zawiercia. Prowadzący przypomniał genezę II wojny światowej, w której uczestniczyło 61 państw, zaznaczył, że Polska jako pierwsza stała się obiektem agresji hitlerowskich Niemiec. Westerplatte i Wieluń na stałe stały się symbolem wojny, która pochłonęła około 60 mln ludzi stając się najkrwawszym starciem zbrojnym w historii świata. Przypomniał heroizm żołnierza polskiego, który osamotniony przez 5 tygodni walczył w obronie ojczyzny. Wspomniał o okresie okupacji, walkach polskiego podziemia i hitlerowskim terroryzmie tak widocznym na ziemiach okupowanej Polski.

Minutą ciszy uczczono poległych w 1939 roku, modlitwę za nich i tych którzy doświadczyli cierpień w nazistowskich obozach koncentracyjnych odmówił ks. prałat Jan Niziołek proboszcz bazyliki pw. Apostołów św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Zaprosił on także obecnych na mszę świętą do bazyliki o godz.18.00 odprawianą za obrońców ojczyzny w 1939 roku i ofiary II wojny światowej.

Kolejnym akcentem uroczystości było wystąpienie Prezesa Powiatowej Rady Kombatantów Włodzimierza Gorzelaka, który podziękował Straży Miejskiej w Zawierciu, harcerzom
i strażakom za pomoc w okresie pandemii koronawirusa dla ludzi starszych i kombatantów. Zaznaczył, że pozostała już tylko mała garstka świadków tych okrutnych wydarzeń okresu okupacji hitlerowskiej, dlatego ważne jest, aby młodzież uczestniczyła w takich uroczystościach i pielęgnowała pamięć i historię.

W części artystycznej młodzież Stowarzyszenia Skauting Katolicki Azymut zaśpiewała kilka patriotycznych pieśni. Po części artystycznej przybyłe pod pomnik delegacje złożyły kwiaty. Kończąc uroczystość dr Marcin Janeczek zachęcił do poznawania historii swojego kraju i upamiętniania ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Jak zaznaczył historia uczy, potrafi wskazać błędy i powinniśmy o tym pamiętać, aby nie powielać ich w przyszłości. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Roty przy dźwiękach orkiestry CMC Poland.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04