Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Częstochowie z udziałem członków częstochowskiego Koła ZOR RP

1 września 2021 r., w Częstochowie, pod pomnikiem „Poległym w Obronie Ojczyzny”, odbyły się uroczystości w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach udział wzięli członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie wchodzacego w skład Okręgu Śląskiego.

ZOR RP reprezentowali: dr Ryszard Stefaniak (ppor. rez.), ppor. OT Adam Dłużniak, Krzysztof Buchajczuk, Rafał Kluba i Dariusz Sil.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na cmentarzu Kule od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy na mogiłach poległych żołnierzy. Następnie udano się na plac Pamięci Narodowej w Częstochowie gdzie odbyły się główne uroczystości. W krótkim przemówieniu Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił iż: Pamięć o wydarzeniach wojny i męstwie naszych przodków powinna uczyć nas, że tylko wspólnie - bez względu na dzielące nas różnice - możemy przeciwstawić się temu co złe i haniebne. Że tylko razem możemy sprawić, że będziemy żyć w lepszym i bogatszym kraju. Takie właśnie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej bolesnej lekcji, jakiej udzieliła nam historia...

Po modlitwie ekumenicznej odprawionej min. przez ks. Stanisława Rozpondka i Apelu Poległych członkowie Koła ZOR RP z Częstochowy wspólnie z Prezydentem Miasta Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem i przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym złożyli wiązanki pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, kombatanci, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca jak również przedstawiciele Policji i uczniowie klas mundurowych.

Artur Wojciechowski

Foto: UM Częstochowy

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04