Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przekazanie „Ognia Niepodległości” w ramach XX Sztafety Rowerowej  w Lublinie z udziałem członków Okręgu Lubelskiego ZOR RP

6 listopada 2021 r., w Lublinie, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w uroczystości przekazania „Ognia Niepodległości” z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce, w ramach XX Sztafety Rowerowej. „Ogień Niepodległości” przekazali harcerze Hufca Zgierz.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Renatę Bielecką - dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie, Związek Piłsudczyków Oddział Lublin i Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP.

Związek Oficerów Rezerwy RP i Związek Piłsudczyków podczas tych uroczystości reprezentowali: wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP i jednocześnie prezes ZP Oddział Lublin - mł. chor. rez. Tomasz Dyzma oraz kpt. w st. spocz. Andrzej Bis.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie, gdzie została odprawiona msza św. z okazji zbliżającej się 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 105. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

We mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Rektora Dariusza Bondyrę po raz szesnasty w Lublinie uczestniczyli harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego biorący udział w XX Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce, oraz harcerze z Lubelskiego Hufca ZHP. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Litewski, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego został przekazany ogień z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce oraz złożone zostały kwiaty i zapalone znicze w narodowych barwach.

                                                            ****

Po raz dwudziesty harcerze ze Zgierza rozpalili „Ogień Niepodległości” od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką w dniach 4-6.07.1916r. rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. „Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski.
W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” zostanie przekazany Panu Prezydentowi RP i trafi na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04