Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Narodowego  Święta Niepodległości w Lublinie z udziałem  Okręgu Lubelskiego ZOR RP

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Tak jak co roku, w obchodach zorganizowanych 11 listopada 2021 r. w Lublinie, uczestniczyli członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy RP oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin podczas uroczystości reprezentowali: Wiceprezes Lubelskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, Wiceprezes Lubelskiego Okręgu ZOR RP Edward Nakonieczny oraz kpt. w st. spocz. Andrzej Bis.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w lubelskiej Archikatedrze przez Arcybiskupa Metropolitę lubelskiego Stanisława Budzika.

Po zakończeniu Mszy świętej poczty sztandarowe, pododdziały wojska oraz zaproszeni goście przeszli na plac Litewski. Tam też miała miejsce część oficjalna, w której uczestniczyli m. in. Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Wiceprezydent Miasta Lublin Artur Szymczyk, Dowódca Garnizonu Lublin i 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie płk Rafał Miernik oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Jerzy Flis.

W przemówieniu Wojewoda Lubelski nawiązywał do słów poety Cypriana Kamila Norwida. Czy w obliczu choćby kryzysu migracyjnego i wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, pandemii COVID, podważania systemu wartości kształtującego fundament Polski i Europy, stać nas na heroizm zdefiniowany przez Norwida? Na pewno ten egzamin, z tak rozumianego heroizmu zdają funkcjonariusze Straży Granicznej, wojska, policji i służba zdrowia. Chwała im za to i wielkie podziękowanie – powiedział Lech Sprawka i dodał: – Wierzę że nie tylko dzisiaj, każdego dnia, każdy z mieszkańców województwa lubelskiego i całej Polski będzie mógł nucić słowa popularnej piosenki: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło,
w kraju nad Wisłą. Ja to mam szczęście, mój kraj szczęśliwy, piękny prawdziwy, ludzie uczynni, w sercach niewinni, mój kraj szczęśliwy”.

Po przemówieniu Wojewody odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego i oddano salwę honorową. Następnie złożone zostały wiązanki i wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział mieszkańcy miasta, kombatanci, młodzież szkolna i zaproszeni goście. Ostatnim akcentem uroczystości na Placu Litewskim była defilada, w której uczestniczyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Lublin, Kompania Honorowa WP wystawiona przez 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie. Następnie delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP Okręg Lublin i Związku Piłsudczyków Oddział Lublin udała się na Cmentarz wojskowy przy ul. Białej, gdzie pod pomnikiem Legionistów złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze.      

Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04