Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości Święta Niepodległości w Zawierciu z udziałem członków Śląskiego Okręgu ZOR RP

11 listopada 2021 r., w uroczystościach 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowanych w Zawierciu uczestniczyli członkowie Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Śląski ZOR RP reprezentowali: asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski w Zawierciu. W uroczystości wzięli udział min.posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, radni powiatu zawierciańskiego, z Barbarą Kozieł na czele, komendanci powiatowi Policji i PSP, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, szkół, zakładów pracy, harcerze.

Uroczystość była współorganizowana przez Zarząd NSZZ Solidarność w Zawierciu.
W czasie mszy świętej celebrans ks. dr Mirosław Szymonik nawiązał do historii odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przypomniał, że wśród ludzi, których uważamy za ,,ojców’’odzyskania przez Polskę niepodległości były wcześniej spore różnice. Jednak w obliczu wspólnego dobra jakim była Polska różne siły polityczne i wojskowe potrafiły się skupić i mówić jednym głosem na międzynarodowej arenie. Zwrócił uwagę, że teraz mamy podobny czas, czas wymagający odrzucenia politycznych różnic, aby tak jak w 1918 roku, stanąć ramię w ramię, gdy na granicy polsko-białoruskiej atakowani są chroniący naszych granic żołnierze i funkcjonariusze.

Następnie poczty sztandarowe, Jurajski Szwadron Kawalerii im. króla Jana III Sobieskiego i uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz pod Pomnik Niepodległości. Krótki referat wygłosił tam dr Marcin Janeczek, przypomniał on genezę utworzenia państwa polskiego. Wspomniał najważniejsze osoby, dzięki wysiłkowi których mogliśmy cieszyć się z odzyskania niepodleglości po 123 latach niewoli. Podkreslił rolę Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Przypomniał, że 11 listopada stało się Świętem państwowym dopiero w 1937 roku, a po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze zakazały tej tradycji. Dopiero w 1989 roku dzień 11 listopada został przywrócony do kalendarza państwowych uroczystości. Wspomniał w wystąpieniu o tym, że niepodległość jak mówił marszałek Józef Piłsudski nie jest nikomu dana na zawsze. Teraz Polska w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią powinna być zjednoczona, aby wzorem naszych przodków walczyć o nienaruszalność granic naszego kraju.

Kolejnym elementem uroczystości był apel poległych, w którym szczególnie wspomniano mieszkańców Ziemi Zawierciańskiej walczących podczas powstań narodowych, I i II wojnie światowej o wolność naszego kraju. Modlitwę za obrońców ojczyzny i za tych którzy strzegą teraz naszych granic odmówił ks prałat Jan Niziołek proboszcz bazyliki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a uroczystość została zakończona Rotą odśpiewaną przez wszystkich, przy akompaniamencie orkiestry CMC Zawiercie.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04