Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP z Betlejemskim Światełkiem Pokoju

Członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w Lublinie w uroczystym przyjęcia i przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: phm. Lech Marczak - prezes Okręgu, hm. Edward Nakonieczny - wiceprezes Okręgu /równocześnie zastępca komendanta Lubelskiej Komendy Chorągwi ZHP/  i pwd. Elżbieta Nakonieczna.

Po mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej,  którą celebrował biskup pomocniczy ks. Adam Bab wspólnie z kapelanem Lubelskiej Chorągwi ZHP ks. phm. Robertem Śliszem i kapelanem Hufca Lublin ZHP ks. pwd. Piotrem Wnukiem. Na placu przed Archikatedrą odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Światełko /ogień/ pobrane jak co roku z Betlejem i transportowane  przez skautów i harcerzy po całym świecie. Światełko, które dotarło do Lublina zostało przejęte od Czechów na Łysej Polanie przez Naczelnika ZHP hm. Grzegorza Woźniaka i hm. Dariusza Supeła, a następnie przekazane na Głodówce - Schronisko delegacji z Hufca Zamość, harcerzom: hm. Dorocie Woźniak i hm. Mirosławowi Woźniakowi.

Na Placu przed Archikatedrą zgromadzili się harcerze z całego województwa lubelskiego reprezentujący Hufce, szczepy i drużyny harcerskie. Głos zabrał komendant Lubelskiej Chorągwi ZHP - hm. Tomasz Sych, omawiając genezę akcji związanej z przekazaniem Światełka.

Następnie delegaci przekazali Światełko Komendantowi Lubelskiej Chorągwi, który odpalił wcześniej przygotowaną watrę /ognisko/, od którego ogień został przekazany w lampionie dla Prezydenta Miasta Lublin przez jego  przedstawiciela Zdzisława Niedbałę. Mieszkańcy mogą pobierać ogień mogą pobierać mieszkańcy z Lubelskiego Ratusza oraz z Archidiecezji Lubelskiej.

Światełko pobrane przez hufce, szczepy i drużyny ZHP,  aktualnie przekazywane jest do instytucji, szkół, parafii, jednostek wojskowych na terenie województwa lubelskiego.

Tekst i foto: Lech Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04