Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli na pogrzebie por. Henryka Atemborskiego ps. „Pancerny” – żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

4 stycznia 2022 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w pogrzebie por. Henryka Atemborskiego ps. Pancerny – żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych i działacza „Solidarności”.

Pogrzeb, zmarłego w nocy z 29 na 30 grudnia 2021 r., 93 – letniego por. Henryka Atemborskiego odbył się w Nowej Sarzynie, w Powiecie Leżajskim, Województwo Podkarpackie.

Msza żałobna odbyła się w Parafii pw. NMP w Nowej Sarzynie. Po eucharystii głos zabrał, uczestniczący w uroczystości pogrzebowej, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który powiedział m.in.: Stajemy dziś przy doczesnych szczątkach jednego z Bohaterów naszej wolności. Człowieka, który poświęcił swoje życie dla przyszłości Polski – prawej, dumnej, niepodległej. Pan porucznik Henryk Atemborski był człowiekiem wielkiej wiary, nadziei i miłości – do Boga, Rzeczypospolitej i drugiego człowieka. Tę miłość wyrażał od najmłodszych lat – służąc, walcząc, działając. Jako zaledwie 11-letni chłopiec włączył się w obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku. Wyrazem miłości do Ojczyzny była następnie walka w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego: w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, której był jednym z ostatnich żołnierzy.

W ceremonii uczestniczyli również: rodzina, przyjaciele, strzelcy, Kompania Honorowa WOT, ŚZŻAK obwód Nisko - Stalowa Wola, Stowarzyszenia Patriotyczne, przedstawiciele Gminy Nowa Sarzyna, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" i ci którym zmarły był bliski sercu.

Prochy Śp. por. Henryk Atemborski ps."Pancerny" zostały złożone na pobliskim cmentarzu w Rudzie Łańcuckiej. Wiązankę na grobie sp. Henryka Atemborskiego złożyli członkowie koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli.

XXX

Henryk Atemborski ps. "Pancerny" urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Łodzi, w rodzinie wojskowej. Jako 11-latek, we wrześniu 1939 r. był członkiem służb pomocniczych w czasie oblężenia Warszawy.

Mając niespełna 12 lat oddałem pierwsze strzały w obronie Ojczyzny i stamtąd pochodzi mój pseudonim Pancerny, dlatego że atakowałem w tym czasie czołgi. To były strzały oddane w kierunku niemieckich żołnierzy, którzy wyskakiwali z czołgów.

W 1944 r. wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, jednego z największych zgrupowań podziemia zbrojnego. W wyniku ran odniesionych w walce z Niemcami nie zdołał przedostać się z Brygadą na Zachód. Po wojnie aresztowany i brutalnie prześladowany przez UB.

W 1980 r. wszedł w skład Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, i został delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 roku. Do końca pozostał wierny wartościom żołnierza niezłomnego.

Po wojnie był zapalonym podróżnikiem i popularyzatorem turystyki. W latach 50. przeniósł się do Mielca, gdzie założył koło PTTK. Kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był bardzo aktywny. Jeździł na rolkach, na nartach i motocyklu. W latach 2002-2003 r., samotnie objechał rowerem Europę. Wspomnienia z tej wyprawy opisał w książce „Rowerem dookoła Europy”. Do końca kontynuował swoją misję edukacyjną. Spotykał się z młodzieżą i opowiadał historię drugiej wojny światowej.

Jest jedno co jest ważne w życiu człowieka: umieć stanąć po właściwej stronie. Po stronie dobra, a nie po stronie zła. Zawsze to, co na naszych sztandarach było wypisane: BÓG, HONOR i OJCZYZNA. Tylko trzy słowa - to wystarczy.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1478360193998147589

.https://www.youtube.com/watch?v=yQNWFfiRLO0

K.P. i M. Ś.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04