Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 73 rocznicy zbrodni Katyńskiej w Nowym Dworze Mazowieckim

Od wielu już lat w kwietniu w Nowym Dworze Mazowieckim organizowane są uroczystości Katyńskie upamiętniające ofiary tej zbrodni. Obchody 73 rocznicy zbrodni Katyńskiej zorganizowano 21 kwietnia 2013 r., a jej współorganizatorami były władze samorządowe, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i 2 Mazowiecki Pułk Saperów.

Uroczystości rozpoczęła msza św.  kościele św. Michała Archanioła. Wszystkich uczestników uroczystości powitał w imieniu organizatorów płk rez. Alfred Kabata –prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: poseł Jadwiga Zakrzewska – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Bożena Żelazowska – Z-ca Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady miejskiej, Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski, Zbigniew Czaplicki – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, ks. dr Krzysztof Czyżyk – Dziekan Nowodworski, kmdr Wiesław Banaszewski – Dziekan Korpusu Oficerów zawodowych MON, płk Andrzej Sypniewski – reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego, płk Adam Przygoda – dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, ppłk Mirosław Marzec – Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Ochota, Halina Drachal – prezes „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej”, Michał Krzysztof Wykowski – prezes „Warszawskiego Stowarzyszenia rodzina Policyjna 1939 r.”, Jolanta Liszkiewicz – przewodnicząca Komitetu „Nasza Gmina-Nasz Powiat”, Urszula Przymus - prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

Mszę św. koncelebrowaną odprawili: ks. infułat Lucjan Święszkowski, ks. prob. Andrzej Kwiatkowski i ks. kmdr ppor. Paweł Piotrowski – kapelan 2 Mazowieckiego Pułku saperów. Wzruszającą homilię,  z wieloma wątkami osobistymi, wygłosił ks. infułat Lucjan Święszkowski – reprezentujący arcyb. Henryka Hosera –ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Po mszy św. krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim przygotowany przez Marię Możdżyńską i Renatę Jastrzębską.

W drugiej części uroczystości odbywającej się na skwerze przed Urzędem Miejskim posadzono „Dąb Pamięci” upamiętniający ppłk sap. Romana Jędraszko – oficera Batalionu Elektrotechnicznego. Był to już piąty „Dąb Pamięci” posadzony w Nowym Dworze Mazowieckim przez Zespół Szkół nr 2 w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Informację o prowadzonej akcji przedstawiła Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, a biogram ppłk. Romana Jędraszko odczytał uczeń szkoły. Posadzenia „Dębu Pamięci” dokonała mieszkająca w Anglii wnuczka ppłk. Romana Jędraszko – Dorota Butler i młodzież szkolna. Ona też wraz z płk rez. Alfredem Kabatą odsłoniła okolicznościową tabliczkę Katyńską. Podziękowała także w imieniu licznie zgromadzonej rodziny  za zorganizowanie uroczystości i upamiętnienie jej dziadka.

Jak podkreślił płk rez. Alfred Kabata „Dęby Pamięci” sadzone są w różnych miejscach Polski. Do tej pory posadzono ich 18 (na 38 zamordowanych oficerów), w tym: po 3 w Myszyńcu i w Warszawie, po 2 w Klimontowie i Sokołowie Podlaskim i po jednym w Lądku Zdroju, Wykrocie i Zambrowie.

Po posadzeniu „Dębu Pamięci” odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono pod „Dębem” białe róże. Wojskową asystę honorową wystawił 2 Mazowiecki Pułk Saperów. Podczas uroczystości głos zabrali  również Bożena Żelazowska – Z-ca Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Zbigniew Czaplicki – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, który podziękował współorganizatorom i wszystkim biorącym udział w uroczystości.

Członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat” i „Warszawskiego Stowarzyszenia rodzina Policyjna 1939 r.” złożyli również kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Batalionu Elektrotechnicznego.

(ak)

 

Fot. Kamil Malinowski, Artur Błoński

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12