Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości Katyńskie w Wykrocie  k. Myszyńca

22 kwietnia 2013 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w obchodach 73 rocznicy zbrodni Katyńskiej zorganizowanej prze Zespół Szkół w Wykrocie k. Myszyńca (powiat ostrołęcki).

Do Wykrotu na zaproszenie Mirosławy Grzegorczyk – dyrektor Zespołu Szkół udali się: płk rez Alfred Kabata – prezes ZG,  mjr Jerzy Białoskórski - sekretarz ZG, mjr Lech Tomasiak - członek ZG oraz mjr rez. Józef Szatkowski.

Współpraca szkoły z płk rez. A. Kabatą i ZOR RP datuje się od 2010 r., kiedy to na terenie przyszkolnym posadzono „Dąb Pamięci” poświęcony kpt. Franciszkowi Sobiewskiemu – oficerowi Batalionu elektrotechnicznego. W następnym roku w Myszyńcu posadzono kolejne trzy „Dęby Pamięci” upamiętniające oficerów tej jednostki, stacjonującej w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921 – 1939.

Uroczystości 73 rocznicy zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się od powitania przez dyrektor szkoły zaproszonych gości, wśród których byli m. in. Bogdan Glinka – burmistrz Myszyńca, Bohdan Sobiewski – syn kpt. Franciszka Sobiewskiego i jego kuzyn Krzysztof Sobieski.

Następnie zaprezentowano okolicznościowy program artystyczny na który składał się występ dzieci i młodzieży szkolnej oraz koncert Adama Wołosza.

Zabierając głos płk rez. A. Kabata podkreślił znaczenie pamięci o zbrodni Katyńskiej dla młodego pokolenia, wyraził uznanie za działania podejmowane w tym względzie przez dyrekcję i grono nauczycielskie. Słowa uznania skierował do Małgorzaty Parzych, która była inicjatorem udziału szkoły w ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Z kolei Bohdan Sobiewski wyraził wdzięczność za kultywowanie w szkole pamięci o jego ojcu. Bogdan Glinka – burmistrz Myszyńca wskazał na konieczność zachowania pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Po odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu narodowego delegacja uczniów szkoły oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze przy „Dębie Pamięci” poświęconym kpt. Franciszkowi Sobiewskiemu.

(k)

Fot. L. Tomasiak

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12