Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

XIX Lubelskie Zaduszki Kresowe z udziałem Okręgu Lubelskiego ZOR RP

W niedzielę, 13 listopada 2022 r., w Lublinie, po raz dziewiętnasty, odbyły się Lubelskie Zaduszki Kresowe poświęcone pamięci zmarłychi pomordowanych Polaków mieszkających przed II wojną światową na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. W Zaduszkach uczestniczyli członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP.

W kościele Pobrygidkowskim pw. MNP Zwycięskiej została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana w intencji Polaków poległych w obronie Kresów Wschodnich RP, Lwowa, Grodna i Wilna oraz zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni, Ponarach, na Wołyniu i na terenach województw lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego oraz zmarłych w sowieckich łagrach, na Syberii i w Kazachstanie.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła OO Dominikanów na starym Mieście, gdzie pod tablicą upamiętniającą z Polaków zamordowanych nieopodal miejscowości Ponary pod Wilnem w zbiorowych egzekucjach przeprowadzonych przez okupantów niemieckich i ich litewskich kolaborantów, w czasie II wojny światowej w latach 1941–1944 zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Po tej krótkiej uroczystości udali się na plac Zamkowy. Na skwerze Jurka Bitschana zapalone zostały znicze, a przed pomnikiem Lwa Symbolem Lwowa również złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Lubelskie Zaduszki Kresowe zostały zorganizowane po raz dziewiętnasty przez Towarzystwa Kresowe m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Lublin, Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Lublinie, Związek Sybiraków Oddział w Lublinie, Związek Piłsudczyków Oddział Lublin, Fundacja Niepodległości, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie.

W uroczystościach tych uczestniczył Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Pan Zbigniew Wojciechowski i reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin Pan Zdzisław Niedbała oraz Marcin Gapski Dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, Marek Gromaszek Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Janusz Pawłowski Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie oraz Leon Popek Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej. Związek Oficerów Rezerwy RP Okręg Lubelski Związek Piłsudczyków Oddział Lublin reprezentował Prezes mł. chor. rez. Tomasz Dyzma.        

T. D.   

Foto: Polskie Radio Lublin

https://radio.lublin.pl/2022/11/mieszkancy-lublina-pamietaja-o-poleglych-na-kresach-wschodnich/

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04