Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość odsłonięcia nowego elementu pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie z udziałem ZOR RP

24 lutego 2023 r., w rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę, członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie, w uroczystości odsłonięcia upamiętnienia poświęconego ofiarom imperializmu i komunizmu rosyjskiemu odpowiedzialnemu za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nowe upamiętnienie ma formę podkładu kolejowego, wykonanego z brązu, na którym widnieje inskrypcja „Ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej”.

Delegację ZOR RP stanowili: płk Henryk Łazarski, st.chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński - prezes Koła ZOR RP w Warszawie (członek ZG), kpr. rez. Stanisław Wykowski i Wiesława Karczmarczyk.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu RP-Małgorzata Gosiewska, Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, doradca prezydenta RP Marek Rymsza oraz przedstawiciele rządu i duchowieństwa.

Na początku odegrano Hymn Państwowy. Uroczystość otworzył ambasador Ukrainy w Polsce. W swoim wystąpieniu powiedział ,,Dzisiaj oddajemy hołd milionom ofiar pomordowanych przez reżim komunistyczny, przez reżim rosyjskiego imperializmu zeszłego wieku, ale też i w tym wieku, niestety, rosyjski neoimperializm dalej pokazuje swoją zbrodniczą twarz". Przypomniał, że 24.02.2023 r. przypada rocznica ,,pełnoskalowej agresji rosyjskiej" na Ukrainę.

 

Potem wystąpił zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, który przypomniał, że ,,24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej sytuacji". Rosja pokazała w całej pełni swoje agresywne, imperialne oblicze.

 

Następnym było wystąpienie szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka, w którym podkreślił, że ,,pamięć o ofiarach zbrodni rosyjskich, to pamięć nie tylko o ofiarach ostatniego roku, to pamięć o ofiarach ostatniego stulecia, ale to pamięć o ofiarach zbrodni rosyjskich dokonywanych od co najmniej 300 lat na narodach i państwach, które pragną wolności". Przypomniał także słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego na temat Rosji. ,,Mówił Marszałek, że rzeczą charakterystyczną dla Rosji i Rosjan jest to, że sami nie potrafią być wolnymi, tak bardzo zazdroszczą wolności innym narodom i państwom, że ta zazdrość pcha ich do zbrodni i nienawiści".

 

W trakcie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty i odmówiono modlitwę ekumeniczną poświęconą ofiarom rosyjskich rządów. Delegacja ZOR RP uczestniczyła w złożeniu kwiatów.

Stefan Wyszyński

Foto: Wiesława Karczmarczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04