Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli z udziałem ZOR RP

Oficjalne uroczystości odbyły się 1 marca 2023 r. na Placu Józefa Piłsudskiego w Stalowej Woli z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Garnizon Nisko. Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli reprezentowali Krzysztof Pąk i Mariusz Świeca.

W uroczystościach brali także udział: Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, poczty sztandarowe, uczniowie i grono pedagogiczne stalowowolskich szkół jak również środowiska patriotyczne SZŻAK, „Strzelcy”, „Sokoły”, Harcerze, członkowie Fundacji KEDYW.

 

Senator Janina Sagatowska wyraziła nadzieję, że Żołnierze Wyklęci - jak nazywane jest powojenne antykomunistyczne zbrojne podziemie, patrzą na nas z nieba. - Oni uczą nas miłości do ojczyzny, bo są tacy, którzy chcieliby, aby o nich nie pamiętać. Zostali wykleci, zasypani w dołach, ale żyją, są wśród nas, staja do apelu w Polsce, która się rozwija.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj przypomniał, że na cmentarzu wojskowym w Rozwadowie jest pochowany jeden z żołnierzy wyklętych Tadeusz Gajda "Tarzan". Dodał, że to byli żołnierze, którzy dotrzymywali przysięgi.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny zwrócił uwagę, że Żołnierze Wykleci mogą być wzorem dla młodzieży, bo nie pogodzili się ze zniewoleniem ojczyzny i gotowi byli oddać za nią życie.

 

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że po wojnie Polska została zdradzona i oddana Sowietom. - Żołnierze Niezłomni byli przekonani, że nie ma Polski i Ojczyzny bez pełnej suwerenności i wolności. Niech będą dla nas inspiracją, aby kierować się w życiu ideałami, z których nie wolno się naśmiewać, aby w sercu zawsze była Polska.

 

Odczytany został Apel Pamięci, po czym żołnierze oddali trzy honorowe salwy. Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele Zwiastowania Pańskiego Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie. Została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej, na Cmentarzu Wojskowym w Stalowej Woli - Rozwadowie nastąpiło złożenie wiązanek przy grobie Tadeusza Gajdy ps." Tarzan " naszego miejscowego bohatera.

Krzysztof Pąk

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04