Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP uczestniczyli w uroczystości Katyńskiej w Starych Babicach

16 kwietnia 2023 r., w Starych Babicach, z udziałem członków Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się coroczna uroczystość upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Ofiary Tragedii Smoleńskiej.

ZOR RP podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes ZG Marcin Łada, członkowie Koła im. Obrońców Radiostacji Babice: w poczcie sztandarowym: ppor. rez. Paweł Piotrowski, mat Stanisław Sekuła i Tadeusz Wiśniewski. Obecny byli także Kamil Malinowski i st. kpr. w st. spocz. Bogdan Mińkowski.

 

Członkowie naszej organizacji, od lat aktywnie uczestniczą zarówno w pracach organizacyjnych poprzedzających uroczystość, jak i w samej uroczystości. Tegoroczne obchody miały tradycyjny przebieg. O godzinie 9:30 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez ks. dr Grzegorza Kozickiego. Następnie zebrani przeszli do babickiej Alei Dębów Katyńskich, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Na zakończenie przybyłe delegacje zapaliły znicze pamięci i złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą Matki Bożej Katyńskiej. Całą uroczystość prowadził Roman Balcerowiak specjalista ds. obronnych i o.c. UG Stare Babice.

 

 

Mszę świętą uświetnił swoim występem „Chór Babiczanie” pod dyrekcją Zbigniewa Załęskiego. Na zakończenie uroczystości w kościele zespół wykonał utwór „ Cisza-Modlitwa Katyńska” do słów i muzyki Tomasza Struzika. Aranżacji utworu na orkiestrę dętą, chór i głos solowy dokonał maestro Zbigniew Załęski. Usłyszeliśmy fenomenalne wykonanie tej pieśni, oddające niezwykle realnie tragizm polskich losów. Nagłe urwanie linii melodycznej na zakończenie utworu symbolizowało nagłe przerwanie życia naszych bohaterów nad dołami katyńskimi.

 

 

W uroczystości udział wzięli m. in.: Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński (Członek Honorowy ZOR RP), Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego Robert Duda, Przewodniczący Rady Gminy Stare Babice Krzysztof Szuba, Zastępca Wójta Gminy Stare Babice Katarzyna Sońta, Komendant Straży Gminnej Gminy Stare Babice Andrzej Karpiński, Komendant Powiatowy Policji Powiatu Warszawskiego Zachodniego mł. insp. Wojciech Turek, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Tadeusz Wiśniewski, Sołtys i jednocześnie radna ze Starych Babic Lucyna Skrzeczkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach Dorota Smolińska i inni.

 

 

Podczas uroczystości Za-ca Wójta Gminy Stare Babice Katarzyna Sońta powiedziała m. in.:

Tegoroczne obchody mają wyjątkowy charakter ze względu na czasy, w których żyjemy. Za wschodnią granicą Polski toczy się wojna. Rosja zaatakowała
Ukrainę i wojna ta trwa już ponad rok. Jeszcze dwa lata temu nikt z nas nie przypuszczał, że wojna w takim wymiarze, z jakim mamy do czynienia obecnie, jest w ogóle możliwa. Wydawało się to niepodobieństwem w Europie doświadczonej historią dwóch wojen światowych. A jednak to się dzieje. Giną ludzie, popełniane są zbrodnie, niszczony jest dorobek wielu pokoleń. To wszystko powoduje, że bardziej odczuwamy także polskie historyczne tragedie.

Zbrodnia katyńska była podobnie jak wojna na Ukrainie rezultatem decyzji władz rosyjskich. W tym przypadku jej podłożem była decyzja władz sowieckich z 5 marca 1940 r. na mocy której zgładzono ponad 22 tysiące obywateli polskich stanowiących elitę kraju: oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej i innych służb mundurowych. To również wydawało się kiedyś niemożliwe. Zamordowana armia – tak tę zbrodnię oceniał pisarz Józef Mackiewicz obecny przy pierwszych pracach ekshumacyjnych w Katyniu, w 1943 r. Tak potworna zbrodnia nie miała bowiem precedensu w dziejach świata.

Dziś wspominamy także tragedię delegacji prezydenckiej udającej się 10 kwietnia 2010 r. na obchody rocznicowe do Katynia. To również nigdy nie powinno się wydarzyć i o takiej tragedii dotyczącej najwyższych władz państwowych również nigdy nie słyszano w świecie. Pamiętamy jednak o tym, że w 1943 r. w katastrofie w Gibraltarze zginął premier rządu londyńskiego i naczelny wódz Wojska Polskiego gen. Władysław Sikorski. Tragiczne analogie są związane z Katyniem.

Każda rocznica skłania do refleksji i zadumy nad polskimi dziejami, ale również nad dziejami świata. Z naszej gminy zawsze płynie przesłanie o potrzebie budowania pokoju, o potrzebie budowania mostów między narodami i potrzebie głoszenia prawdy. Prawda o zbrodni katyńskiej przez długie lata była przemilczana i istniała tylko w pamięci rodzin katyńskich i w tzw. podziemnym obiegu informacji. W tym roku z okazji rocznicy wspominamy, że pierwsze informacje o tym tragicznym wydarzeniu ogłoszone zostały przez Niemców 80 lat temu – podało je Radio Berlińskie 13 kwietnia 1943 r. informując o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. Reakcją ówczesnych władz sowieckich na ujawnienie zbrodni było zerwanie stosunków dyplomatycznych z Polską i oskarżenie rządu polskiego o kolaborację z Niemcami. Alianci zachowali w sprawie katyńskiej milczenie. Zbrodnia była przez lata ukrywana i publicznie zakłamywana. Za głoszenie prawdy o Katyniu można było trafić do więzienia i wiele osób z tego powodu było prześladowanych.

 

Każda uroczystość rocznicowa jest żywą lekcją historii, każda odbywa się w nowych realiach, bowiem świat zmienia się tak szubko, że czasem nie jesteśmy w stanie za nim nadążyć. Są jednak wartości ponadczasowe i ponad historyczne. Tymi wartościami są: życie ludzkie, umiłowanie wolności i prawda. Z lekcji katyńskiej wysnuwamy tę mądrość, że prawda nie daje się zgładzić. Prawda nas wyzwala, czasem jednak to wyzwolenie musimy trochę poczekać. Pamiętajmy o naszych bohaterach, o tych którzy oddali życie za wolność Polski! Cześć Ich Pamięci!

M.Ł. Fot. Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04