Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele ZOR RP  na otwarciu dwóch wystaw poświęconych  zbrodni Katyńskiej w Muzeum Katyńskim w Warszawie

14 kwietnia 2023 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyła w otwarciu dwóch wystaw w Muzeum Katyńskim w Warszawie: „Propaganda nad grobami – 80. rocznica odkrycia dołów śmierci w Katyniu”, zrealizowanej przy współpracy Muzeum Katyńskiego i Muzeum Getta Warszawskiego oraz „Aleksander Witlib – strażnik pamięci”.

 

Patronat Honorowy nad wystawami objął Wicepremier - Minister Obrony Narodowej. Wystawy zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

Delegację ZOR RP stanowili: wiceprezes ZG Marcin Łada, st. chor. sztab. Stefan Wyszyński – prezes Koła ZOR RP w Warszawie i członek ZG, płk w st. spocz. Henryk Łazarski i kpr. rez. Stanisław Wykowski.

 

Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frontczak po czym odbyła się prezentacja wystaw. Podczas spotkania zebrani oddali hołd bohaterom w Memoriale Muzeum. W otwarciu wystaw uczestniczyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich z kilku rejonów Polski, Przedstawiciele Rodziny Policyjnej 1939 r. i wierne grono patriotów. Gościem specjalnym uroczystości był marszałek Sejmu RP senior Antoni Macierewicz.

 

Duże wrażenie na zebranych wywarła szczególnie wystawa dotycząca Aleksandra Witliba. Był on jednym z tych nielicznych, którym udało się przeżyć sowiecką niewolę. Już
w obozie w Kozielsku zaczął gromadzić pamiątki po uwięzionych: odręczne rysunki, portrety, druki wydawane przez administrację obozową, zachował nawet hostię używaną podczas potajemnych mszy. Ostatecznie trafił do obozu w Griazowcu. Zgromadzone pamiątki udało mu się przemycić w pudełku na figury szachowe. Jego kolekcja stale rosła. Dzięki układowi Sikorski-Majski wraz z żołnierzami gen. Wł. Andersa wydostał się z ZSRR. Przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu. Po wojnie zamieszkał w Kanadzie, gdzie publikował artykuły, udzielał wywiadów walcząc o prawdę o zbrodni katyńskiej. Pamiątki, które zgromadził przez lata, przekazały do muzeum jego dzieci: Teresa Pare, Grażyna Witlib i John Witlib. Serdecznie dziękujemy za ten piękny gest. Te pamiątki są dla wielu z nas relikwiami i dobrze się stało, że znalazły swoje miejsce w warszawskim Muzeum Katyńskim. Dziękujemy za dzieło życia Aleksandra Witliba. Cześć Jego Pamięci!

 

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04