Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Stalowej Woli. Apel Pamięci w Rozwadowie

1 września 2023 r., na cmentarzu wojennym w Stalowej Woli – Rozwadowie, w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, z udziałem członków Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, odbył się apel pamięci w hołdzie żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

W apelu pamięci zorganizowanym wspólnie przez Fundację "Przywróćmy Pamięć” reprezentowana przez Witolda Adamskiego i Adama Walczaka, Koło ZOR RP w Stalowej Woli reprezentowane przez Krzysztofa Pąka i Mariusza Świecę i PDS Sokół. W Apelu pamięci udział wzięli udział: 54 Drużyna Harcerska Stalowa Wola z harcmistrzem Zbigniewem Partyką i Piotrem Weteranem, Polowa Drużyna Sokoła, przedstawiciele miasta Stalowa Wola, mieszkańcy. Modlitwę za poległych żołnierzy poprowadził ojciec Robert z klasztoru braci ojców Kapucynów. Złożono wiązanki i zapalono znicze przed pomnikiem Wrzesień 1939.

Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939: A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiany na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa.

1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków.

Krzysztof Pąk, Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04