Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości  w Zawierciu poświęcone 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem członków Śląskiego Okręgu ZOR RP

1 września 2023 r., w Zawierciu, przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Zawierciu odbyła się uroczystość upamiętniająca 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a w bazylice pw. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji obrońców Ojczyzny. Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali asp. szt. rez. Jerzy Jędrusik i plut. rez. Damian Liszczyk.

 

Wśród zaproszonych gości byli min: posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, wicestarosta zawierciański Paweł Sokół, wiceprezydent Zawiercia Justyna Miszczyk, komendant powiatowy policji insp. Jacek Kurdybelski, zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Łukasz Osipowicz, dyrektorzy zawierciańskich szkół, radni powiatowi i miejscy.

 

Wartę przy pomniku pełnili harcerze Hufca ZHP Zawiercie, wśród pocztów sztandarowych był poczet Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, jednostek OSP gm. Zawiercie, zawierciańskich szkół i zakładów pracy.

 

Uroczystość prowadził dr. Marcin Janeczek. Po odegraniu hymnu państwowego prowadzący uroczystość przywitał wszystkich obecnych i przypomniał historię wybuchu i trwania przez prawie 6 lat II Wojny Światowej. Podkreślił bohaterstwo żołnierza polskiego i całego narodu, przypomniał liczby biorących udział w tym konflikcie i straty. Zaznaczył, że nasz kraj poniósł jedne z największych strat materialnych i ludzkich w wyniku hitlerowskiej agresji i okupacji. Podsumowując przypomniał, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze i dlatego musimy pamiętać o tamtych czasach i tych którzy oddali życie za obronę Ojczyzny.

 

Modlitwę za obrońców Polski we wrześniu 1939 roku i ofiary tej wojny poprowadził proboszcz bazyliki pw. Piotra i Pawła w Zawierciu ks. Jan Niziołek, zaprosił też wszystkich na Mszę Świętą w intencji obrońców Ojczyzny. Po modlitwie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystość odegraniem Roty zakończyła będąca na miejscu orkiestra CMC Zawiercie.

 

W tym samym dniu o godz. 18.00 w bazylice pw. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu odbyła się uroczysta msza święta w intencji obrońców Ojczyzny we wrześniu 1939 roku i ofiar II Wojny Światowej. We mszy św. uczestniczył członek tarnogórskiego Koła ZOR RP plut. rez. Damian Liszczyk.

 

Podczas homilii przypomniano o masowych mordach popełnianych na ludności cywilnej oraz obozach koncentracyjnych wybudowanych przez nazistów na terenach okupowanej Polski. Podczas mszy modlono się także o pokój na świecie. Ksiądz Jan Niziołek apelował o szerokie i skuteczne działania wszystkich demokratycznych państw całego świata aby nie dopuścić do powtórzenia się historii roku 1939. Podziękował też za udział w obu częściach dzisiejszej uroczystości wszystkim obecnym a szczególnie młodzieży, która szczególnie powinna pielęgnować historię i pamięć o bohaterach.

 

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04