Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele ZOR RP na odsłonięciu tablicy pamięci mjr. Adolfa Pilcha  ps. „Góra”, „Dolina”

11 października 2023 r., na Skwerze im. Maryny Falskiej przy ul. Schroegera, na warszawskich Bielanach, z udziałem przedstawicieli Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą majorowi Adolfowi Pilchowi.

 

W uroczystości ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG i płk w st. spocz. Henryk Łazarski.

 

Mjr Adolf Pilch, ps. „Góra”, „Dolina”, Powstaniec Warszawski, Cichociemny, Dowódca Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej, uczestnik walk w Puszczy Kampinoskiej, jest uważany za jednego z najlepszych polskich partyzantów z okresu II wojny światowej. W trakcie Powstania Warszawskiego razem ze swoimi żołnierzami brał udział w szturmie na lotnisko bielańskie 2 sierpnia 1944 r.. W nocy tego samego dnia jego oddział dokonał skutecznego ataku na liczny batalion Brygady SS-RONA stacjonującej we wsi Truskaw. Za swoje zasługi major Adolf Pilch odznaczony został  m.in.: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie) oraz Medalem "Polonia Mater Nostra Est”.

 

 

Odsłonięcia tablicy mjr. Adolfa Pilcha dokonali: burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, poseł Joanna Fabisiak, pomysłodawca tablicy Darek Marciniak i por. Witold Grzybowski, towarzysz broni majora.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: środowisk kombatanckich, Sejmu RP, instytucji państwowych, miasta i dzielnicy, służb mundurowych, bielańskiej Rady Seniorów oraz szkół.

 

Szerzej o historii mjra Pilcha opowiedział zebranym porucznik Witold Grzybowski, jeden z „doliniaków” i jego towarzysz broni. Przywołał słowa kpt. Józefa Krzyczkowskiego, ps. "Szymon", dowódcy AK Grupy Kampinos. – Pilch nie walczył o zaszczyty, a o sprawę. Umiał przewodzić innymi, posiadał autorytet moralny – cytował Grzybowski.

– Mjr Pilch mimo tego, że był jednym z najdzielniejszych żołnierzy okresu II wojny światowej, nie jest powszechnie znany. Dzięki "Dolinie" i jego podkomendnym w trakcie Powstania Warszawskiego odniesiono wiele spektakularnych zwycięstw. Na nim i na jego żołnierzach możemy wzorować się my i młode pokolenia – mówiła Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu RP.

 

– Nie wszyscy czytają książki historyczne. Nie wszyscy uważają na lekcjach historii. Ale ktoś może zatrzyma się właśnie tutaj, przy tej tablicy i dowie się o mjrze Pilchu – mówiła poseł Joanna Fabisiak. Zwracając się do kombatantów, dodała – Jesteśmy wdzięczni Wam za to, że walczyliście o Ojczyznę i dbacie o zachowanie pamięci o tych wydarzeniach dla kolejnych pokoleń.

 

Następnie przemówił Burmistrz Grzegorz Pietruczuk. – Uczciliśmy dzisiaj człowieka, który został zapomniany, choć dokonał rzeczy niesamowitych. Po lekturze jego biografii zastanawiałem się długo, dlaczego jego postać zatarła się w historii, w tym tej dzielnicowej. Adolf Pilch był przecież człowiekiem niezwykłym i zasłużył na miejsce w naszej pamięci – mówił burmistrz Pietruczuk. – Dziękuję Darkowi Marciniakowi i Grupie Historycznej Zgrupowania „Radosław” za wyjście z inicjatywą jego upamiętnienia. Podziękowania kieruję również do Dyrektora Artura Gierwatowskiego z Huty ArcelorMittal Warszawa za ufundowanie tablicy.

– Z jednej strony mamy człowieka, który swoim bogatym życiorysem mógłby obdzielić wielu innych ludzi. Z drugiej jest to człowiek zwyczajny, wychowanek szkół II Rzeczypospolitej, cywil, który przed wojną nie dowodził żołnierzami – mówił Kazimierz Krajewski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego. – Losy „doliniaków” po wojnie były gorzkie. Zapominano o nich na kilkadziesiąt lat. A jeśli pamiętano, to tylko w negatywach. W komunistycznej Polsce groziło im więzienie i śmierć.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał por. Józef Kassyk, przewodniczący Bielańskiego Klubu Kombatanta, który porównał mjra Pilcha do panteonu wielkich bohaterów takich jak Witold Pilecki.

 

Podczas uroczystości por. Witoldowi Grzybowskiemu ps. „Kot” i nieobecnemu mjr. Waldemarowi Sielickiemu, ps. „Mały”, żołnierzom z oddziału mjra Pilcha, przyznane zostały medale Pro Bono Poloniae. Odznaczenia w imieniu ministra Jana Józefa Kasprzyka wręczyła Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

 

Major Pilch i jego oddział, z którym w czasie Powstania Warszawskiego dotarł do Puszczy Kampinoskiej stanowił trzon Armii Krajowej Grupy Kampinos. Polacy z Kresów Rzeczypospolitej walczyli w Powstaniu Warszawskim! Warto o tym pamiętać i uczyć tej historii młodzież. Przeprowadzenie blisko tysiącosobowego oddziału w warunkach wojennych z Puszczy Nalibockiej do Puszczy Kampinoskiej (ponad 500 km) było wyczynem nie mającym sobie równych w historii II wojny światowej.

 

Przedstawiciele ZOR RP (koła w Starych Babicach) od lat pamiętają o bohaterskim Majorze. Jego dzieje przypominamy podczas spotkań historycznych w gminie Stare Babice, a zwłaszcza podczas święta Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dużym im. Armii Krajowej Grupy Kampinos (26 X). Dla wszystkich osób zainteresowanych niezwykłymi dziejami majora Pilcha polecamy książkę jego autorstwa pt. „Partyzanci trzech puszcz”. Cześć Jego Pamięci!

 

M.Ł.

Źródło: https://bielany.um.warszawa.pl/-/odslonilismy-tablice-adolfa-pilcha

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04