Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP na Święcie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej Grupy „Kampinos” w Borzęcinie Dużym (Powiat Warszawski Zachodni)

26 października 2023 r., członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczyli w obchodach Święta Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej Grupy „Kampinos” w Borzęcinie Dużym (Powiat Warszawski Zachodni).

 

ZOR RP podczas uroczystości reprezentowali: wiceprezes ZG Marcin Łada, Bernard Oloś i Tadeusz Wiśniewski.

 

Jak zawsze społeczność szkolna przygotowała na ten dzień bogaty program artystyczny. Istotnym akcentem uroczystości było też pasowanie pierwszoklasistów na uczniów i przysięga na sztandar szkoły.

 

Uroczysta akademia tworzyła piękny spójny spektakl. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności sceniczne, a później przyszedł czas na uczniów klas starszych, którzy ubrani w „partyzanckie mundury” zagrali w sztuce nawiązującej do patrona szkoły. Całość uświetniał utworami patriotycznymi chór szkolny.

 

Społeczność szkolna pamięta o polskich bohaterach. Patron szkoły zobowiązuje do takich działań. Pamiętamy, że w minionych latach, żołnierze AK często odwiedzali borzęcińską placówkę. Dziś już przeważnie odeszli na wieczną wartę, lub stan zdrowia nie pozwala im na odwiedzanie szkoły. Często z nimi rozmawialiśmy, jak było potrzeba udzielaliśmy także pomocy. Spotkania z nimi na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 

 

Dla nas Wojna jest na szczęście przeszłością, ale wiemy, że dla wielu ludzi stanowi ona dziś codzienność. Słowa – idę walczyć mamo, niestety zbyt często wybrzmiewają we współczesnym świecie. My pamiętamy o naszej historii, o straconym pokoleniu i naszych lokalnych bohaterach. Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, a zatem, za każdym razem od 27 lat, kolejni uczniowie, kolejne pokolenia stają na scenie tej szkoły i dają świadectwo, że pamiętamy! – mówiła podczas uroczystości dyrektor Beata Błaszczak.

 

Podczas akademii serdeczne życzenia uczniom i nauczycielom składali: sekretarz gminy Stare Babice Michał Więckiewicz, przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Szuba, przedstawicielka Środowiska AK Grupy „Kampinos” Maryla Łukasińska, a także prezes babickiego Koła ZOR RP Marcin Łada, który dodatkowo zachęcił uczniów do uczestnictwa w konkursie na plakat. „100-lecia Radiostacji Babice”.

 

Rok bieżący jest rokiem wyjątkowym, bowiem właśnie 100 lat temu w podwarszawskich Babicach uruchomiono Transatlantycką Radiotelegraficzną Radiostację, która dawała Polsce łączność międzykontynentalną. Z tej okazji gmina Stare Babice wraz z Domem Kultury organizują konkurs dla dzieci i młodzieży. ZOR RP oczywiście również pomaga w tym przedsięwzięciu.

Za przygotowanie pięknego szkolnego spektaklu, jego reżyserię i oprawę muzyczną pragniemy podziękować Dyrekcji Szkoły i całej społeczności szkolnej. Ogromne podziękowania kierujemy także do Bernarda Olosia, emerytowanego nauczyciela tej szkoły, który wystąpił grając na akordeonie i śpiewając razem z uczniami powstańcze piosenki.

 

Na zakończenie spotkania przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali nauczycielom za pracę z uczniami ofiarowując kwiaty. Społeczność szkolna jest jak jedna wielka rodzina. Członkowie ZOR RP od lat mają tam również swoje miejsce.

 

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04