Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Komandoria „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” dla Jerzego B. Raczka – członka ZG ZOR RP

29 października 2023 r., w kościele Parafii Cywilno-Wojskowej p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej na Warszawskim Boernerowie, podczas mszy św., odprawionej w pięćdziesiątą rocznicę konsekracji kościoła, sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek – członek ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony został Komandorią „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”.

 

Komandorię wręczył Ordynariusz Polowy WP ks. bp Wiesław Lechowicz, który przewodniczył koncelebrowanej mszy św.

 

W uroczystości uczestniczył Marcin Łada – wiceprezes ZG ZOR RP.

 

Konsekracji kościoła, w 1973 r. dokonał ówczesny Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.

 

Na początku mszy św. ks. proboszcz kan. płk Andrzej Piersiak, wikariusz biskupi – koordynator d/s misji i szkoleń, Kapelan Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przywitał serdecznie wiernych zgromadzonych w świątyni i powiedział m.in.: Dzisiaj my zgromadzeni wokół Chrystusowego Ołtarza chcemy wyśpiewać Panu Bogu Tedeum za Jego obecność pośród nas na tym miejscu, za budowniczych tej świątyni, za tych którzy przez lata doświadczali Bożej Łaski, za tych którzy dzisiaj tu się gromadzą, aby spotykać się z Panem Bogiem.

 

Mszę św. koncelebrowali ks. bp. Wiesław Lechowicz Ordynariusz Polowy, ks. proboszcz kan. płk Andrzej Piersiak, kapłani z Ordynariatu Polowego i z Archidiecezji Warszawskiej.

 

 

We mszy św. uczestniczyli m.in.: gen. dyw. Maciej Klisz Dowódca Operacyjny Rodzaju Sił Zbrojnych, płk Piotr Kurzyk prorektor ds. wojskowych WAT, płk dr inż. Marcin Kloske Dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, prof. dr hab. inż. Mirosław Kowalski Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, płk Piotr Szefler Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk, Paweł Dziuba Dyrektor Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Zbigniew Błażejewski Dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych. Obecny byli: Poczet Sztandarowy WAT, podchorążowie w strojach historycznych i Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

 

W pierwszej części mszy św. bp polowy WP poświęcił popiersie konsekratora świątyni błogosławionego Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Ordynariusz Polowy ks. bp. Wiesława Lechowicz podczas homilii powiedział m.in.:

Nie często się zdarza żeby modlić się w świątyni konsekrowanej przez kogoś kto został ogłoszony świętym lub błogosławionym. Jest to powód do wielkiej radości i do dumy, że przed 50 laty Kardynał Stefan Wyszyński, dzisiaj błogosławiony, poświęcił mury tej świątyni. Przed laty miał też wiele wspólnego z Wojskiem Polskim, był Kapelanem AK w Kampinosie pod pseudonimem Radwan III. Dzisiejsza Ewangelia koresponduje znakomicie z hasłem, które towarzyszyło Prymasowi przez całe życie. Wspominał kiedyś, jak pewnego dnia będąc w Laskach wiatr przyniósł ze spalonej Warszawy kartkę, tam wypisane były dwa słowa „będziesz miłował”. Te same słowa, które Jezus wypowiedział na pytanie, które z przykazań jest najważniejsze. Będziesz miłował Pana Boga swojego z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił swoich, a drugie przykazanie – bliźniego jak siebie samego.

 

Ortodoksyjni żydzi właśnie słowa mówiące o tym najważniejszym przykazaniu miłości Boga noszą ze sobą w specjalnej szkatułce. Sądzę, że nie byłoby przesadą gdyby również przy wejściu do każdej świątyni, również tej w której się znajdujemy, był taki napis „będziesz miłował”. Bo chodzi o miłość, która jest miłością odwzajemnioną, odpowiedzią na miłość, jaką nas miłował Jezus. On miłował nas aż do końca. Cokolwiek chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć o tej świątyni i o każdym innym kościele, dojdziemy do takiego stwierdzenia, że każda świątynia jest wyrazem miłości Jezusa, aż do końca…

Pod koniec mszy św. poproszono Jerzego Bogdana Raczka, członka ZG ZOR RP, prezesa Koła w Starych Babicach na środek kościoła, gdzie ks. bp polowy Wiesław Lechowicz uhonorował go medalem zawieszanym na szyję „Komandorią „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. W tej sposób uhonorowano wieloletnią pracę społeczną naszego kolegi i przyjaciela w dziedzinie upamiętniania dziejów Parafii na Boernerowie. Jerzy Bogdan Raczek jest autorem m.in. wielu publikacji i książek historycznych na temat Boernerowa, na temat Prymasa Polski, opracował także tablice informacyjne stojące przy kościele, przy pobliskim rondzie płk. Adameckiego i na trasie Radiostacji Babice. Wiele lat pracy społecznej w dziedzinie upamiętniania historii Polski znalazło godne uznanie Ordynariusza Polowego. Serdecznie gratulujemy!

 

Na zakończenie mszy św. podziękowanie na ręce ks. bp. polowego złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej. Ostatnim akcentem tej pięknej uroczystości było poświęcenie przez Ordynariusza Polowego WP ks. bp. Wiesława Lechowicza dzwonu ufundowanego przez społeczność parafialną na pamiątkę 50 rocznicy konsekracji kościoła.

 

Tekst i foto: M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04