Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła nr 1 ZOR RP  w Lublinie uczestniczyli w obchodach z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości  oraz 107. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką

6 listopada 2023r., członkowie Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, uczestniczyli w kościele Pobrygidkowskim p.w. NMP Zwycięskiej w Lublinie we mszy świętej z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 107. rocznicy krwawej bitwy stoczonej przez Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką na Wołyniu podczas I wojny światowej.

 

Koło nr 1 Związku Oficerów Rezerwy RP w Lublinie podczas tych uroczystości reprezentowali: mł. chor. rez. Tomasz Dyzma, kpt. w st. spocz. Andrzej Bis i Adam Szczerbatko.

 

Uroczystości zostały zorganizowane przez Panią Renatę Bielecką - dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz Związek Piłsudczyków Oddział Lublin.

 

We Mszy świętej odprawionej przez ks. dr. hab. Jarosława Jęczenia po raz osiemnasty w Lublinie uczestniczyli Harcerze z Łódzkiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, biorący udział w XXII Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przywieźli światło zapalone na cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce wraz z Harcerzami z Lubelskiego Hufca ZHP i Strzelcami ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW JS 2010 w Lublinie.

 

Po zakończeniu mszy świętej, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Litewski w Lublinie, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego został przekazany ogień z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce oraz złożone zostały kwiaty i zapalone znicze w narodowych barwach.

 

 W uroczystościach na placu Litewskim wzięli udział m. in. Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz dzieci i młodzież z lubelskich szkół, burs i internatów.

 

 ****


Po raz dwudziesty drugi Harcerze ze Zgierza przywieźli „Ogień Niepodległości” zapalony przez ukraińskich skautów od zniczy płonących na mogiłach Legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy spoczywają na Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce. To właśnie pod Kostiuchnówką rozegrała się największa i najkrwawsza bitwa Legionów podczas I wojny światowej, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.

 

 „Ogień Niepodległości” jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Rowerowa sztafeta harcerzy przewozi „Ogień Niepodległości” z Wołynia na Ukrainie do Polski. W okresie międzywojennym młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kompanii Kadrowej”. Na cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Płomień przypominał i przypomina drogę Legionów Polskich do niepodległej Ojczyzny. Pokonanie na rowerach przez harcerzy i harcerki około 600 km w bardzo trudnych pogodowo i terenowo warunkach, to nie lada wyczyn, ale jednocześnie niezapomniana przygoda i niekonwencjonalna nauka historii. 11 listopada „Ogień Niepodległości” zostanie przekazany Panu Prezydentowi RP i trafi na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

 Tomasz Dyzma

Foto: Andrzej Bis

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04