Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Zaduszki Katyńskie’ - debata historyczna w Muzeum Katyńskim w Warszawie  z udziałem przedstawicieli ZOR RP

12 listopada 2023 r., w Muzeum Katyńskim w Warszawie w formie debaty historycznej zorganizowano „Zaduszki Katyńskie”, w których uczestniczyli przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W spotkaniu ZOR RP reprezentowali: st. chor. sztab. w st. spocz Stefan Wyszyński - członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie oraz płk w st. spocz. Henryk Łazarski.

 

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie kierownika Muzeum Katyńskiego - Sławomira Frątczaka, który powitał zaproszonych gości. W swojej wypowiedzi podkreślił, że pamięć o ofiarach katyńskich nigdy nie powinna zaginąć. Dopóki będziemy o nich pamiętali, to oni będą ciągle żyli w naszej pamięci.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji społecznych m.in.: Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Warszawie oraz Andrzej Melak -Prezes Komitetu Katyńskiego w Warszawie.

 

Tegoroczna debata historyczna została związana z publikacją Zbigniewa Kiełba pt. ,,Straceni, przywróceni pamięci". Dotyczy ona oficerów Wojska Polskiego
i funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z 2 Pułkiem Saperów Kaniowskich -ofiar zbrodni katyńskiej.

 

Podczas spotkania odbyło się oficjalne przekazanie do zbiorów Muzeum Katyńskiego popiersia Wojciecha Seweryna, autora pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Ofiarodawcą jest Leonard Szczur rzeźbiarz tworzący w Chicago.

 

Na zakończenie spotkania, jego uczestnicy otrzymali książkę Zbigniewa Kiełba, którą autor osobiście podpisywał.

 

Tekst i zdjęcia: Stefan Wyszyński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04