Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

XX Lubelskie Zaduszki Kresowe w Lublinie

12 listopada 2023 r., mł. chor. rez. Tomasz Dyzma – prezes Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, uczestniczył w organizowanych już po raz dwudziesty Lubelskich Zaduszkach Kresowych, poświęconych pamięci zmarłych i pomordowanych Polaków mieszkających przed II wojną światową na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej.

 

W kościele Pobrygidkowskim pw. MNP Zwycięskiej została odprawiona przez księdza Rektora Marka Bondyrę uroczysta msza św. w intencji Polaków poległych w obronie Kresów Wschodnich RP, Lwowa, Grodna i Wilna oraz zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni, Ponarach, na Wołyniu i na terenach województw lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego oraz zmarłych w sowieckich łagrach na Syberii i w Kazachstanie.

 

Po zakończeniu mszy św., uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła OO Dominikanów na Starym Mieście, gdzie po krótkiej modlitwie za zmarłych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w zbiorowych egzekucjach Polaków nieopodal miejscowości Ponary pod Wilnem przeprowadzonych przez okupantów niemieckich i ich litewskich kolaborantów w czasie II wojny światowej, w latach 1941–1944.

 

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Plac Zamkowy, gdzie przed pomnikiem Lwa - Symbolem Lwowa, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

W uroczystościach tych uczestniczył Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Zdzisław Niedbała reprezentujący Władze Lublina oraz Marek Gromaszek Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich i dr Leon Popek Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej.

 

Tomasz Dyzma

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04