Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obchody  105. rocznicy obrony Lwowa w Lublinie

19 listopada 2023 r., w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające walkę Polaków w obronie Lwowa w listopadzie 1918 roku. W uroczystościach uczestniczył prezes Koła nr 1 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie – mł. chor. rez. Tomasz Dyzma.

 

Wraz z mł. chor. rez. Tomaszem Dyzmą, który jest także prezesem Związku Piłsudczyków Oddział Lublin w uroczystości brał udział Zbigniew Czapliński.

 

W kościele Pobrygidkowskim pw. MNP Zwycięskiej została odprawiona przez księdza - rektora Marka Bondyrę uroczysta msza św. w intencji walczących i poległych w obronie Lwowa m. in. najmłodszych obrońców –„Orląt Lwowskich”.

 

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do pałacu Radziwiłłów w którym mieści się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej na odczyt pt. „Orlęta Lwowskie – historia i pamięć” i pokaz obiektów z kolekcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej związanych z walkami o Lwów w 1918 r. W odczycie uczestniczyli m. in. Zdzisław Niedbała reprezentujący władze Lublina, dr Marcin Gapski Dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Marek Gromaszek - prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

 

Po zakończonym odczycie Tomasz Dyzma i Zbigniew Czapliński udali się na plac Zamkowy, gdzie przed pomnikiem Lwa - Symbolem Lwowa i tablicą upamiętniającą „Orlęcie Lwowskie” Jurka Bitschana zapalili znicze.

 

Uroczystości zostały zorganizowane w ramach XX Zaduszek Kresowych w Lublinie, a jednym ze współorganizatorów był Związek Piłsudczyków Oddział Lublin        

 

Tomasz Dyzma

Foto: Polskie Radio Lublin i ZP

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04