Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele ZOR RP na jubileuszu 50-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Starym Broniszewie (Powiat Częstochowski)

29 listopada 2023 r., w Starym Broniszewie, Gmina Mykanów, Powiat Częstochowski, odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia nadania imienia 6 Pułku Piechoty Szkole Podstawowej. W uroczystości uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

ZOR RP reprezentowali: z-ca sekretarza ZG - plut. rez. Artur Wojciechowski i Krzysztof Buchajczuk.

 

W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, reprezentujących instytucje państwowe i samorządowe.

 

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym głos zabrał Dyrektor Szkoły mgr Krzysztof Wrzalik, który w swoim wystąpieniu przywitał zaproszonych gości m.in. Starostę Częstochowskiego Krzysztofa Smelę, Wójta Gminy Mykanów Dariusza Pomadę, Przewodniczącego Rady Gminy Mykanów Włodzimierza Cichonia, a także radnych gminy i powiatu.

 

W przedstawionej prezentacji multimedialnej przypomniano historię szkoły.

Początki nauczania w Broniszewie sięgają 1916r. Wówczas nauka odbywała się w izbach wynajętych u gospodarzy. 22 lata później mieszkańcy wsi odkupili od jednego z nich w którym znajdowała się pierwsza szkoła. Mieściły się w niej 4 oddziały, a kierownikiem placówki został Stanisław Saternus, który na długie lata związał się z Broniszewem. 16 stycznia 1945 r. budynek szkolny spłonął i przez kolejne 2 lata nauka odbywała się ponownie w wynajmowanych pomieszczeniach. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Broniszewa udało się w roku 1947 zbudować nową szkolę: drewniany budynek z dwoma salami lekcyjnymi oraz małym pomieszczeniem dla nauczycieli. Szkoła prężnie rozwijała się przez kolejne lata, zatrudniani byli nowi nauczyciele a uczniów wciąż przybywało. Praca i nauka w malej, drewnianej szkole odbywała się w coraz trudniejszych warunkach. Latem 1971r. szkolę strawił kolejny pożar. Po nim rozpoczęła się budowa trwająca 10 miesięcy, a w tym czasie nauka dzieci znów była kontynuowana w pomieszczeniach udostępnianych przez mieszkańców. W Częstochowie stacjonowali wówczas żołnierze 6 Pułku Piechoty i wraz z mieszkańcami wsi oraz gronem pedagogicznym pomagali społecznie w pracach budowlanych i porządkowych. Obecny budynek szkoły oddano do użytku 11 listopada 1973r. , nadając jej imię 6 Pułku Piechoty. Od tej chwili ta data jest Świętem Szkoty.

 

Następnie zaproszeni goście złożyli życzenia z okazji jubileuszu i podziękowali dyrekcji szkoły za trud i poświęcenie w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Również plut. rez. Artur Wojciechowski, zabierając głos, podziękował dyrektorowi za bardzo dobrą współpracę, życzył całemu gronu pedagogicznemu dużo satysfakcji i sukcesów w pracy zawodowej. Odczytał także list, który nadesłał na tę okoliczność prezes ZG ZOR RP płk rez. Alfred Kabata i wręczył upominek od wszystkich członków ZOR RP.

 

A.W. 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04