Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystości w Warszawie w 104.  rocznicę urodzin ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie R. Kaczorowskiego z udziałem ZOR RP

29 listopada 2023 r., delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, uczestniczyła w Świątyni Opatrzności Bożej, w Warszawie, w uroczystej mszy św. upamiętniającej 104. rocznicę urodzin ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

ZOR RP reprezentowali: st. chor. sztab. w st. spocz. Stefan Wyszyński-członek ZG i prezes Koła ZOR RP w Warszawie, płk w st. spocz. Henryk Łazarski i Wiesława Karczmarczyk.

 

Na zaproszenie Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego oraz Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej zawitali jak co roku współpracownicy i przyjaciele Ryszarda Kaczorowskiego, kombatanci, przedstawiciele rządu, delegacje policji i wojska, oraz samorządowcy.

 

Przybyłych na uroczystość, w imieniu organizatorów powitał Gniewomir Rokosz-Kuczyński.

 

Uroczystą Eucharystię poprowadził bp Jacek Grzybowski w koncelebrze z ks. Piotrem Rymuzą. W wygłoszonej homilii bp Jacek Grzybowski nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych, przypomniał, że tylko Bóg jest Panem historii. 

 

Oprawę muzyczną podczas liturgii uświetnił śpiew Katarzyny Martyny Dąbrowskiej  oraz Anny Marii Adamiak. 

 

Po zakończonej mszy św. odmówiono litanię za zmarłych, a liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i wieńce przy sarkofagu ostatniego Prezydenta i jego Małżonki Karoliny Kaczorowskiej w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

 

Zebrani goście wraz z pocztami sztandarowymi i Kompanią Honorową Wojska Polskiego udali się następnie na plac północny przed Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci, przeprowadzony przez Kompanię Honorową 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zwieńczony oddaniem salwy honorowej. 

 

(k)

Foto: Wiesława Karczmarczyk

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04