12 maja 2025 r., w Chodlu (Powiat Opolski, Woj. Lubelskie), członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, oddali hołd współtwórcy odrodzonego Państwa Polskiego, Naczelnikowi Państwa i pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę śmierci.
W skład delegacji wchodzili: ppor. rez. Piotr Kowalski – wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, por. Kamil Kamiński – prezes Koła ZOR RP w Puławach (członek Zarządu Okręgu Lubelskiego) i kpr. rez. Jacek Zdenicki.
Przedstawiciele i sympatycy Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chodlu. Pomnik Naczelnego Wodza i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej ufundowali mieszkańcy Chodla w 1995 roku. Stoi on w miejscu przedwojennego zniszczonego przez hitlerowców.
Marszałek Józef Klemens Piłsudski, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, Naczelnik Państwa, dwukrotny Prezes Rady Ministrów i Generalny Inspektor Sił Zbrojnych II Rzeczypospolitej, zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. Wieść o jego śmierci dotarła lotem błyskawicy w najdalsze zakątki Polski. Mieszkańcy całego kraju spontanicznie gromadzili się w kościołach i przy przydrożnych krzyżach. Na znak żałoby przerywano i odwoływano zawody sportowe i imprezy kulturalne. Na ulicach miast i wsi wywieszano biało-czerwone flagi z kirem oraz portrety zmarłego Marszałka. Ciało Józefa Piłsudskiego ubrane w mundur, przepasany wielką wstęgą orderu Virtuti Militari i orderami na piersi, spoczywające w srebrnej trumnie, wystawiono w Pałacu Belwederskim w Warszawie. Nad katafalkiem, z godłem Rzeczypospolitej, umieszczono przybrane kirem sztandary powstańcze i legionowe, a obok kryształową urnę z jego sercem oraz buławę marszałkowską, szablę i czapkę maciejówkę. Przy zmarłym Marszałku czuwała warta honorowa, którą pełnili oficerowie, podoficerowie i szeregowi żołnierze. 15 maja 1935 roku trumnę z Józefem Piłsudskim przewieziono na lawecie zaprzężonej w konie do katedry św. Jana w Warszawie i ustawiono w nawie głównej. Dwa dni później jego ciało przewieziono pociągiem z Warszawy do Krakowa. Na trasie przejazdu gromadziły się tysiące ludzi, aby oddać hołd Marszałkowi. Jego pogrzeb, 18 maja 1935 roku, był wielką manifestacją narodową. Wzięło w nim udział ok. 100 tysięcy osób, w tym członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Józef Piłsudski spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, a jego serce przewieziono do Wilna i złożono w grobie jego matki.
Marszałek Józef Piłsudski zapisał się w dziejach jako postać, która wywarła ogromny i decydujący wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II Rzeczpospolitej.
Tekst: Jacek Zdenicki
Foto: Katarzyna Kowalska