Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przedstawiciele Okręgu Lubelskiego ZOR RP uczcili 90. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chodlu (Woj. Lubelskie)

12 maja 2025 r., w Chodlu (Powiat Opolski, Woj. Lubelskie), członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, oddali hołd współtwórcy odrodzonego Państwa Polskiego, Naczelnikowi Państwa i pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę śmierci.

 

W skład delegacji wchodzili: ppor. rez. Piotr Kowalski – wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, por. Kamil Kamiński – prezes Koła ZOR RP w Puławach (członek Zarządu Okręgu Lubelskiego) i kpr. rez. Jacek Zdenicki.

 

Przedstawiciele i sympatycy Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chodlu. Pomnik Naczelnego Wodza i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej ufundowali mieszkańcy Chodla w 1995 roku. Stoi on w miejscu przedwojennego zniszczonego przez hitlerowców.

 

Marszałek Józef Klemens Piłsudski, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, Naczelnik Państwa, dwukrotny Prezes Rady Ministrów i Generalny Inspektor Sił Zbrojnych II Rzeczypospolitej, zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. Wieść o jego śmierci dotarła lotem błyskawicy w najdalsze zakątki Polski. Mieszkańcy całego kraju spontanicznie gromadzili się w kościołach i przy przydrożnych krzyżach. Na znak żałoby przerywano i odwoływano zawody sportowe i imprezy kulturalne. Na ulicach miast i wsi wywieszano biało-czerwone flagi z kirem oraz portrety zmarłego Marszałka. Ciało Józefa Piłsudskiego ubrane w mundur, przepasany wielką wstęgą orderu Virtuti Militari i orderami na piersi, spoczywające w srebrnej trumnie, wystawiono w Pałacu Belwederskim w Warszawie. Nad katafalkiem, z godłem Rzeczypospolitej, umieszczono przybrane kirem sztandary powstańcze i legionowe, a obok kryształową urnę z jego sercem oraz buławę marszałkowską, szablę i czapkę maciejówkę. Przy zmarłym Marszałku czuwała warta honorowa, którą pełnili oficerowie, podoficerowie i szeregowi żołnierze. 15 maja 1935 roku trumnę z Józefem Piłsudskim przewieziono na lawecie zaprzężonej w konie do katedry św. Jana w Warszawie i ustawiono w nawie głównej. Dwa dni później jego ciało przewieziono pociągiem z Warszawy do Krakowa. Na trasie przejazdu gromadziły się tysiące ludzi, aby oddać hołd Marszałkowi. Jego pogrzeb, 18 maja 1935 roku, był wielką manifestacją narodową. Wzięło w nim udział ok. 100 tysięcy osób, w tym członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Józef Piłsudski spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, a jego serce przewieziono do Wilna i złożono w grobie jego matki.

 

Marszałek Józef Piłsudski zapisał się w dziejach jako postać, która wywarła ogromny i decydujący wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II Rzeczpospolitej.

 

Tekst: Jacek Zdenicki

Foto: Katarzyna Kowalska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04