Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Imieniny Marszałka w Lublinie

20 marca 2016 r. z inicjatywy Związku Piłsudczyków – Oddział w Lublinie i Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowane zostały obchody imienin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tradycja corocznego świętowania dnia imienin marszałka Józefa Piłsudskiego wpisała się na stałe w kalendarz Lublina, a zapoczątkowana została przez Związek Piłsudczyków w 2000 r.

W obchodach poza członkami Związku Piłsudczyków, którym przewodniczył prezes Tomasz Dyzma i członkami ZOR RP na czele z prezesem Lechem Marczakiem uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, stowarzyszeń patriotycznych, a także uczniowie szkół lubelskich. Administrację rządową w województwie reprezentował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

 Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele garnizonowym odprawioną w intencji  Marszałka, jego żołnierzy i Kresowiaków. Główna część wydarzenia odbyła się na Placu Litewskim przed pomnikiem J. Piłsudskiego, gdzie w asyście wojskowej złożono wieńce kwiatów i zapalono znicze. To forma upamiętnienia jego czynów i ideałów oraz wyrażenie wdzięczności za walkę o niepodległość Polski.

 Zabierając glos wicewojewoda powiedział m.in.: Ponad wiek od tamtych wydarzeń, zgromadzeni na Placu Litewskim w Lublinie, przed pomnikiem marszałka, działacza niepodległościowego, komendanta 1. Brygady Legionów, męża stanu, jednego z ojców założycieli II Rzeczypospolitej, dziękujemy Józefowi Piłsudskiemu. Doceniamy jego zaangażowanie w sprawy Polski, jego starania o odzyskanie niepodległej Ojczyzny. Jeśli chcemy, by Rzeczpospolita Polska była potęgą, czeka nas wielki wysiłek, na który wszyscy musimy się zdobyć.

Wicewojewoda podziękował organizatorom za rzetelne i konsekwentne przypominanie kolejnym pokoleniom postaci i zasług marszałka Piłsudskiego.

(k)

Foto: Lech Marczak

  • 02
  • 03
  • 04
  • 05