Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość w Stalowej Woli

19 marca 2016 r. Członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli wzięli udział w uroczystości upamiętniającej porucznika Kazimierza Pilata – żołnierza Armii Krajowej.

Organizatorem uroczystości była Fundacja Przywróćmy Pamięć. Uczestniczyli w niej m. in. Prezydent Miasta Stalowa Wola - Lucjusz Nadbereżny,  poseł na Sejm RP Rafał Weber, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, przedstawiciele Związku Strzeleckiego Oddział Stalowa Wola  i harcerze ze sztandarem Armii Krajowej.

Wszyscy zgromadzeni spotkali się przy pomniku upamiętniającym Kazimierza Pilata, składając kwiaty i zapalając znicze.

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kazimierz Pilat - żołnierz Armii Krajowej w stopniu porucznika pseudonim "Zaremba". Do Stalowej Woli przybył w październiku 1938 r. Podjął pracę w powstających Zakładach Południowych. W czasie wojny Zakłady w Stalowej Woli znalazły się pod niemieckim zarządem.

Kazimierz Pilat "Zaremba" był jednym z organizatorów Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli, rozumiał potrzebę połączenia wszystkich sił w walce z okupantem pod jednym kierownictwem AK. Od chwili powstania do aresztowania był komendantem obwodu niziańskiego AK – Niwa. Był człowiekiem pewnym siebie i zdecydowanym na wszystko, którego darzono zaufaniem. Został aresztowany z początkiem marca 1944 r. przez Niemców. Był okrutnie torturowany i bity nikogo, ale nikogo nie wydał. Po kilku dniach już nie żył. Został zamordowany w budynku stalowowolskiego gestapo, a informację o jego śmierci przekazał niemiecki lekarz 18 marca 1944 r. Nikt nie wie, gdzie został pochowany. Przypuszcza się że w parku miejskim w Stalowej Woli.

Krzysztof Pąk

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://www.zorrp.org/images/galeria/553