Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pożegnanie mjr. "Gryfa"

21 maja 2016 r. na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie odbył się pogrzeb mjr. Stanisława Milczyńskiego ps. ,,Gryf", Powstańca Warszawskiego, dowódcy batalionu ,,Krawiec", rejonu V ,,Gątyń".

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes ZG - Marcin Łada.

Za swoje działania bojowe mjr Stanisław Milczyński odznaczony został m.in. Orderem Virtuti Militari V kl. (4.10.1947), Krzyżem Walecznych (trzykrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 i innymi odznaczeniami.

Mjr Milczyński zmarł 26 stycznia 2016 r. w Toronto, w testamencie napisał, że chce spocząć wśród swoich towarzyszy broni. Rodzina spełniła jego wolę. Msza św. pogrzebowa odbyła się w parafii św. Elżbiety w Powsinie, po czym urna
z prochami w asyście kompanii reprezentacyjnej została przetransportowana na Cmentarz Powstańczy.

W kondukcie pogrzebowym oprócz rodziny wzięło udział wielu przedstawicieli środowisk patriotycznych. MON reprezentował Michał Wiater – zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej, Krąg Pamięci Narodowej - poseł Andrzej Melak. Obecni byli także kombatanci AK z por Zofią Olbrysz i przyjaciele „Gryfa”. Kibice Legii także pożegnali bohatera, wznosząc piękny transparent i odpalając race.

Na cmentarzu kompania honorowa oddała salwę, mowy pogrzebowe wygłosili m.in. poseł Andrzej Melak i Michał Wiater, który odczytał list od Ministra Obrony Narodowej.

Wiceprezes ZG ZOR RP zapalił znicz pamięci, oddając hołd zmarłemu.

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Stanisław Milczyński urodził się 4 kwietnia 1918 w Poznaniu. w 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi-Komorowie. Brał udział w kampanii wrześniowej. W składzie Armii Poznań bronił Warszawy aż do jej kapitulacji. Trafił do niewoli niemieckiej z której zbiegł.

Działał w Związku Walki Zbrojnej, w Służbie Zwycięstwu Polski i W Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1943 roku przyjechał do Warszawy i przyłączył się do konspiracji. Wchodził w skład V Rejonu VII Obwodu AK " Obroża". Był dowódcą oddziału dywersji bojowej „Kedywu”, przeprowadził wiele udanych akcji bojowych. M.in. zlikwidował Wilhelma Bujnisa, zastępcę komendanta żandarmerii niemieckiej. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca Kompanii Krawiec na Mokotowie. Dwukrotnie ranny został ewakuowany kanałami do Śródmieścia. Następnie więziony w Stalagu w Mühlbergu. Po wyzwoleniu z obozu wstąpił do Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Początkowo mieszkał w Londynie. W czerwcu 1953 roku wyemigrował do Kanady. Czynnie działał w organizacjach kombatanckich. Aktywnie brał udział w działalności polskiej emigracji. Zmarł 26 stycznia 2016 w Toronto w Kanadzie w wieku
97 lat. Cześć Jego Pamięci!

M.Ł.

Fot. Karolina Gwarek

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04