Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Myśląc Ojczyzna - koncert

1 lipca 2016 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się prapremiera kantaty Włodka Pawlika: „Myśląc Ojczyzna”. Koncertu, który odbył się w ramach przygotowań do warszawskiego szczytu NATO, wysłuchał Artur Błoński reprezentujący Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej .

Zaproszenie dla ZOR RP wystosował Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

W uroczystości wzięli udział wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Koncert został zorganizowany przez resorty obrony i kultury.

„Chcemy przekazać, głęboko patriotyczny motyw, który nam dzisiaj towarzyszy, gdy oczekujemy na zjazd wszystkich głów państw świata Zachodniego. Na zjazd wszystkich głów państw, ministrów obrony, 57 delegacji z całego świata, którzy spotkają się już za tydzień w Polsce, by radzić jak zachować pokój światowy, jak zabezpieczyć nas wszystkich przed różnorodnymi zagrożeniami” – mówił przed koncertem minister Antonii Macierewicz.

Podkreślił, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż „decyzje, jakie zapadną podczas szczytu „są dla Polski, dla Europy i dla świata bardzo korzystne”. Dodał, że szczyt NATO w Warszawie będzie historycznym wydarzeniem, które zapewne przyniesie „olbrzymie zmiany w Polsce i na świecie”.

Po przemówieniu zebrani goście wysłuchali części artystycznej, wśród wykonawców byli m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Włodek Pawlik Trio. Przesłanie patriotyczne, towarzyszące w czasie koncertu, było nierozłącznym elementem, który w kalejdoskopowy sposób ukazał perspektywę historyczną walki o niepodległość i wolność Narodu Polskiego.

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek, który trwał w doskonałej atmosferze do późnych godzin wieczornych. Żywiołowe rozmowy i wspólna serdeczność nie pozostała nie zauważona, co uwieczniły fotografie m.in. z tarasu na tle Warszawy.

Tekst i foto: Artur Błoński

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04