Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Święto 14 batalionu ułanów

11 lipca  2016 r. 14 batalion Ułanów Jazłowieckich w Stargardzie obchodził coroczne święto. Na zaproszenie dowódcy batalionu ppłk. Pawła Skuzy w uroczystościach uczestniczył Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Lech Marczak wywodzi się z rodziny ułana 14 pułku Ułanów Jazłowieckich, rtm. dypl. Stanisława Szczypy, młodszego brata kpt. Władysława Szczypy – dziadka Lecha Marczaka.

W uroczystości uczestniczył także ppłk. Sławomir Szwemin - dowódca 2 Stargardzkiego batalionu saperów, członek wspierający ZOR RP.

14 batalion, który przejął tradycje 14 pułku Ułanów Jazłowieckich obchodzi swoje święto w Dzień Ułana, który przypada w rocznicę bitwy pod Jazłowcem w 1919 roku podczas wojny polsko-ukraińskiej. Walki trwały od 11 do 13 lipca. Marsz dwóch ukraińskich brygad na Lwów powstrzymało trzystu żołnierzy 14 pułku ułanów.

Na uroczystości przybyły rodziny ułanów 14 pułku, rodziny żołnierzy służących obecnie w 14 batalionie Ułanów Jazłowieckich, wiceprezes Rodziny Jazłowieckiej i grupy rekonstrukcji historycznej 14 pułku Ułanów Jazłowieckich z Sandomierza, Sochaczewa i Wrocławia w mundurach z okresu międzywojennego, gdy pułk stacjonował we Lwowie.

W uroczystościach uczestniczył poseł na Sejm RP Michał Jach - przewodniczący sejmowej komisji obrony oraz przedstawiciele władz lokalnych, reprezentanci jednostek wojskowych 12 Brygady  Zmechanizowanej,  młodzież szkolna i dzieci z przedszkoli wraz z  opiekunami.

Po złożeniu meldunku dowódcy, podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego dowódca jednostki - ppłk. Paweł Skuza przedstawił rys historyczny batalionu, po którym nastąpiły nominacje i odznaczenia.

Przed tablicą pamięci żołnierzy poległych i zmarłych z 14 pułku Ułanów Jazłowieckich i z 14 batalionu pułku Ułanów Jazłowieckich odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową,  trębacz odegrał melodię „Śpij Kolego”, po czym nastąpiło złożenie wieńców.

W kantynie jednostki odbyły się  prezentacje stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznych, po których to dowódca ppłk. Paweł Skuza, wręczył dyplomy uznania za współpracę.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Historyczny 14 pułk Ułanów Jazłowieckich był oddziałem kawalerii Wojska Polskiego II RP. Wsławił się bitwami nad Złotą Lipą, pod Sokołowcem i nad Strypem. Natomiast w Jazłowcu w 1919 roku odparł zmasowany atak oddziałów ukraińskich i nie dopuścili do zdobycia klasztoru sióstr Niepokalanek.

Tekst i foto: Lech Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04