Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tablica dla płk. Kuklińskiego

8 lipca 2016 r. na froncie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięto tablicę poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W uroczystości wzięła udział delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

W składzie delegacji byli: Lech Marczak - prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP, kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, por. Stefan Kalinowski i st. sierż. rez. Tomasz Dyzma.

Dla organizatorów uroczystości – Wojewody Lubelskiego i Szefa WSzW w Lublinie - upamiętnienie płk. Kuklińskiego, nazywanego pierwszym polskim oficerem w NATO, miało szczególne znaczenie w kontekście trwającego szczytu NATO w Warszawie.

Wspaniale się dzieje, że w dniu, kiedy w Warszawie rozpoczyna się szczyt NATO, ważne wydarzenie dla naszego bezpieczeństwa i pozycji Polski w Europie i na świecie, patronuje nam tu w Lublinie płk Kukliński. Z takich bohaterów jak płk Kukliński, nasz pierwszy oficer w NATO, możemy czerpać przykład, aby budować współczesność i myśleć o przyszłości — powiedział podczas uroczystości p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Na tablicy, którą umieszczono na ścianie budynku Urzędu Wojewódzkiego, obok wizerunku Kuklińskiego widnieje napis, że to wielki patriota i bohater, „Wallenrod” XX wieku, który „ostrzegł USA i NATO o planie napaści ZSRR na Europę zachodnią, uchronił Polskę przed nuklearną zagładą, a Europę przed nową wojną i zniszczeniem”.

Inicjatorami umieszczenia tablicy poświęconej Kuklińskiemu było środowisko kombatantów.

Doceniając ogromne zasługi dla Polski, Europy i pokoju światowego płk. Kuklińskiego od 2,5 lat staraliśmy się o upamiętnienie jego zasług. Dziś doszło do realizacji tego zadania, ku chwale naszego największego bohatera współczesnego, pierwszego polskiego żołnierza w NATO, a jednocześnie ostatniego żołnierza wyklętego, niezłomnego, skazanego na karę śmierci, ostatniego polskiego żołnierza tułacza — powiedział prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów mjr Bogdan Walas.

W uroczystości - przeprowadzonej zgodnie z ceremoniałem wojskowym - uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych; odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową. Po uroczystości w urzędzie wojewódzkim odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona postaci płk. Kuklińskiego.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04