Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Marsz Lublin - Jastków

3 sierpnia 2016 r., w 101 rocznicę bitwy pod Jastkowem, odbył się XIV Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego Lublin – Jastków, którego współorganizatorami byli Związek Piłsudczyków – Oddział w Lublinie oraz Okręg Lubelski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Za sprawy organizacyjne odpowiadali Tomasz Dyzma i Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP.

Uczestnicy marszu pokonali kilkunastokilometrowy dystans którym niegdyś podążali Legioniści podczas walk w 1915 roku, wiodącym z Lublina do Jastkowa. Wojskowy Cmentarz Legionistów stał się miejscem do którego wędrowali nie tylko uczestnicy XIV marszu, ale także licznie stawiła się na nim cała społeczność lokalna Gminy Jastków oraz przedstawiciele rządu, samorządu, wojska i środowisk kombatanckich.

Obchody 101 rocznicy bitwy pod Jastkowem rozpoczęła polowa msza św. w intencji poległych żołnierzy, po której odczytano apel poległych zakończony salwą honorową.

ZOR reprezentowali: Lech Marczak, kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński, por. w st. spocz. Stefan Kalinowski, st. sierż. rez. Tomasz Dyzma.

Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Legionistów wszyscy pomaszerowali przy akompaniamencie orkiestry dętej do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w drugiej część uroczystości. W pierwszej kolejności odbyła się ceremonia wręczenia medali „Pro Partia”, które przyznawane są za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Medale zostały nadane i wręczone przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jana Kasprzaka. W gronie odznaczonych byli m.in.: Teresa Kot - wójt Gminy Jastków, Lubelska Chorągiew ZHP, Piotr Przygodzki – członek ZOR RP. Po ceremonii wręczenia medali zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych wystąpień gości.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja książki „Jastków 1915. W setną rocznicę bitwy”, którą przedstawił prof. Cezary Taracha. Książka jest efektem publikacji studiów i materiałów przedstawionych przez autorów podczas sympozjum naukowego zorganizowanego z okazji Setnej Rocznicy Bitwy pod Jastkowem. Po części oficjalnej został wykonany koncert patriotyczny wykonany przez młodzież z Gimnazjum w Jastkowie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”.

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04